• رد پالت، پالتی برای تمامی کسب و کارها
  • تلفن: 02188283411

تصویب قانون ممنوعیت تیک تاک در امریکا ومهلت ۹ماه واگذاری

تصویب قانون ممنوعیت تیک تاک در امریکا ومهلت ۹ماه واگذاری

به گزارش رویترز، سنای آمریکا به اتفاق آرا با ۷۹ رای موافق در برابر ۱۸ رای مخالف، به ممنوعیت فعالیت شبکه اجتماعی تیک تاک در خاک آمریکا در صورتی که مالک چینی آن از واگذاری این شبکه طی ۹ ماه تا یک سال آینده خودداری کند، رای داد.

نگرانی قانون‌گذاران ایالات متحده از احتمال دسترسی چین به داده‌های کاربران این کشور یا نظارت بر آنها به تصویب این قانون منجر شد و جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، اعلام کرده است که روز چهارشنبه این قانون را امضا می‌کند.

این لایحه ۴ روز پیش در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شده بود که در صورت عدم فروش تیک‌تاک به شرکت‌های غربی، این پلتفرم در ایالات متحده ممنوع می شود، و با تصویب در سنا نیز، جو بایدن اعلام کرده که امروز این لایحه را امضا خواهد کرد تا روند اجرایی شدن آن آغاز شود.

نمایندگان آمریکا به نفوذ چین بر این اپلیکیشن به عنوان دلیل اصلی تصویب قانون جدید اشاره می‌کنند. مارکو روبیو، نماینده جمهوری خواه در کمیته اطلاعات مجلس آمریکا، می‌گوید: «سال‌ها است که اجازه دادیم حزب کمونیست چین یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های آمریکا را کنترل کند که کوته‌نظری بزرگی است.»

براساس این لایحه، وجود این نرم افزار چینی در فروشگاه‌های اپلیکیشن ایالات متحده ممنوع می‌شود، مگر اینکه پلتفرم این رسانه اجتماعی که توسط تقریباً ۱۷۰ میلیون آمریکایی استفاده می‌شود، طی ۹ ماه تا یک سال آینده از شرکت مادر خود بایت‌دنس (ByteDance) منفک شود.

تیک‌تاک در سال‌های اخیر به یکی از موضوعات اصلی در تنش فناورانه میان آمریکا و چین تبدیل شده است و واکنش‌هایی را از سوی پکن به دنبال داشته است. چین که قانون جدید را به راهزنی تشبیه کرده است به تازگی شرکت اپل را مجبور کرد تا شبکه اجتماعی واتساپ و تردز را از فروشگاه اپلیکیشن خود در این کشور حذف کند.

درگیری بین شرکت تیک‌تاک و دولت آمریکا به یک زمینه بین‌المللی گسترده تبدیل شده است. این درگیری، به دلیل موارد مختلف از جمله حفظ حریم خصوصی، امنیت ملی و رقابت اقتصادی به وجود آمده است.

به علاوه، درگیری‌های اقتصادی بین آمریکا و چین نیز نقش مهمی در این تنش‌ها ایفا می‌کند. این درگیری‌ها باعث شده تا اقدامات دولت آمریکا علیه شرکت‌های چینی، از جمله تیک‌تاک، افزایش یابد.

در همین حال اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا در این باره گفت: ممنوع کردن و یا الزام به واگذاری تیک تاک، یک پیشینه جهانی هشداردهنده برای کنترل فزاینده دولت ها بر پلتفرم های شبکه های اجتماعی است. اگر ایالات متحده یک پلتفرم خارجی را ممنوع کند، باعث ایجاد قوانین مشابهی از سوی دیگر کشورها می شود.

چندی قبل نیز کنگره آمریکا لایحه واگذاری تیک تاک را تصویب کرده بود. براساس این لایحه، شرکت بایت دنس غول بزرگ تکنولوژی چین و مالک تیک تاک، ۱۶۵ روز یعنی حدود ۶ ماه فرصت خواهد داشت تا تیک تاک را واگذار کند.

اگر بایت دنس از انجام این کار خودداری کند، فروشگاه های عرضه اپلیکیشن که توسط گوگل، اپل و دیگر شرکت های فناوری راه اندازی شده اند، دیگر نمی توانند به صورت قانونی تیک تاک را به کاربران معرفی کرده و یا از سرویس های میزبانی وب برای اپلیکیشن های ساخت بایت دنس، پشتیبانی کند.

کمپین انتخاباتی جو بایدن در تاریخ ۱۱ فوریه برای تشویق و جلب آرای رأی‌دهندگان جوان، به شبکه اجتماعی تیک‌تاک پیوست.یکی از مقامات کمپین بایدن اظهار کرد این کمپین اقدامات احتیاطی پیشرفته امنیتی را برای ابزارهای الکترونیکی خود که به‌روی آنها تیک‌تاک نصب می‌شود، اتخاذ می‌کند و موضوع پیوستن آنها به تیک‌تاک جدا از بررسی‌های امنیتی در حال انجام به‌روی این اپلیکیشن است.

گروهی از جمهوری خواهان مجلس نمایندگان آمریکا از جو بایدن خواستند تا حساب کاربری کمپین خود در شبکه اجتماعی تیک تاک را به دلیل نگرانی های امنیتی غیرفعال کند.

آنها در نامه‌ای اظهار کردند بایدن خطرات امنیت ملی شبکه اجتماعی تیک تاک را نادیده گرفته است. حال دولت چگونه می تواند به مردم آمریکا درباره خطرات این اپلیکیشن هشدار بدهد در حالی که رئیس جمهور از آن استفاده می کند.

ایلان ماسک،‌ مالک شبکه اجتماعی اکس و از رقبای تیک‌تاک، نیز چندی پیش مخالفت خود با ممنوعیت این شبکه اجتماعی را اعلام کرد. او گفت که با وجود تاثیر مثبتی که این ممنوعیت بر وضعیت اکس خواهد داشت اما با چنین اقدامی مخالف است.

پس از امضای این قانون توسط رئیس جمهور و لازم الاجرا شدن آن شرکت بایت‌دنس ۲۷۰ روز برای فروش بخش آمریکایی خود تا اوایل سال ۲۰۲۵ زمان دارد.

اشتراک گذاری:

این مطالب را هم بخوانید

رد پالت را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

شبکه‌های اجتماعی رد پالت سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی رد پالت را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *