• شبکه تخصصی چاپ، بسته بندی و تبلیغات
  • تلفن: 02188283411

OpenAI امکان ثبت برند تجاری GPT را ندارد!!

OpenAI امکان ثبت برند تجاری GPT را ندارد!!

سازمان ثبت اختراعات و علائم تجاری آمریکا (PTO) درخواست OpenAI برای ثبت نشان GPT را که مخفف Generative Pre-trained Transformer به‌معنای «ترنسفورمر از پیش آموزش‌شده مولد» است، رد کرد. این سازمان اظهار کرده که این اصطلاح بسیار عمومی است و قابلیت ثبت‌شدن ندارد، چون شاید رقبا را از توصیف صحیح محصولات خود به عنوان یک GPT بازدارد.

به گزارش The Verge، شرکت OpenAI در درخواست تجدیدنظر ادعا کرده که GPT یک واژه توصیفی نیست؛ به این معنی که این اصطلاح توسط عموم کاربران «بلافاصله قابل فهم» نیست.

اما PTO در ادامه اعلام کرد که عدم اطلاع مصرف‌کنندگان از معنای این واژه اهمیتی ندارد. این اداره می‌گوید کاربران آگاهند که GPT به یک نوع عمومی از نرم‌افزار اشاره دارد. بنابراین منظور این اصطلاح فقط محصول OpenAI نیست.

با ظهور ChatGPT، بسیاری از خدمات هوش مصنوعی دیگر نام GPT را به نام محصولات خود اضافه کرده‌اند. به عنوان مثال، شرکتی جدید با نام GPTZero وجود دارد. سایر شرکت‌ها نیز اغلب مدل‌های هوش مصنوعی خود را با همین نام منتشر کرده‌اند؛ زیرا این سرویس‌ها به‌عنوان هوش مصنوعی آموزش‌دیده و مولد شناخته می‌شوند.

این اصطلاح پس از محبوب‌شدن مدل‌های هوش مصنوعی GPT-3 (و بعداً نسخه ۴) به OpenAI مرتبط شد. وقتی این شرکت امکان دسترسی ChatGPT را به توسعه‌دهندگان خارجی داد، نام چت‌بات‌های سفارشی خود را هم GPT نامید. اما اخیراً، OpenAI نام‌های متفاوتی برای سرویس‌های دیگر خود ارائه کرده است. این شرکت به تازگی مدل هوش مصنوعی تولید متن به ویدیو خود را با نام Sora معرفی کرده است.

البته OpenAI یک‌بار دیگر فرصت دارد تا به این رأی اعتراض کند و علامت تجاری این سرویس را اخذ کند. باید منتظر ماند و دید که نظر PTO درباره این موضوع عوض می‌شود یا خیر. OpenAI مصرانه به‌دنبال ثبت این نام تجاری است اما از قرار معلوم مانع مهمی در پیش رو دارد.

اشتراک گذاری در:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *