• شبکه تخصصی چاپ، بسته بندی و تبلیغات
  • تلفن: 02188283411

فرانسه، جریمه‌ی ۲۵۰ میلیون یورویی برای گوگل درنظر گرفته است

فرانسه، جریمه‌ی ۲۵۰ میلیون یورویی برای گوگل درنظر گرفته است

براساس گزارش رویترز، گوگل با جریمه‌ی سنگین ۲۵۰ میلیون یورویی در فرانسه مواجه شده است. این جریمه با قوانین مالکیت معنوی اتحادیه‌ی اروپا در زمینه‌ی هوش مصنوعی مرتبط است.

نهاد ناظر بر بازار فرانسه معتقد است چت‌بات هوش مصنوعی گوگل بارد از زمانی که به جمنای تغییر نام داده، بدون اطلاع ناشران و خبرگزاری‌ها، با استفاده از محتوای آن‌ها آموزش دیده است.

به‌گفته‌ی فرانسه، گوگل با پیشنهاد مجموعه‌ای از اقدامات اصلاحی، متعهد شده است موضوع را حل و فصل کند و در این رابطه اعتراضی نداشته باشد. گوگل فعلاً به درخواست رسانه‌ها برای شفاف‌سازی در این زمینه پاسخ نداده است.

موضوع اصلی جریمه، مربوط‌به نقض قوانین کپی‌رایت محتوای آنلاین است که با شکایت برخی از بزرگترین خبرگزار‌ی‌های کشور فرانسه از جمله آژانس خبرگزاری AFP آغاز شده.

اختلاف مورد بحث می‌بایست در سال ۲۰۲۲ حل و فصل می‌شد؛ در آن زمان قرار بود غول آمریکایی صنعت فناوری برای حل و فصل اختلافات موجود بر سر حق مالکیت معنوی تولیدات رسانه‌ای در فرانسه، ظرف سه سال مبلغی معادل ۷۶ میلیون دلار بپردازد.

سازمان دیده‌بان فرانسه در بیانیه‌ی جدیدی می‌گوید: «گوگل چهار مورد از هفت تعهد توافق‌شده را نقض کرده‌ است؛ یکی از موارد، مذاکره با ناشران با حسن نیت و ارائه‌ی اطلاعات شفاف است.»

در بیانیه به طورخاص به چت‌بات هوش‌مصنوعی جمنای اشاره شده‌ است؛ این چت‌بات در سال ۲۰۲۳ راه‌اندازی شد و براساس داده‌های رسانه‌ها و آژانس‌های خبری، بدون اطلاع آن‌ها یا رگولاتوری فرانسه، آموزش دیده است.

ناشران، نویسندگان و اتاق‌های خبری به دنبال محدودکردن جمع‌آوری خودکار داده‌ها بدون رضایت آن‌ها توسط سرویس‌های هوش مصنوعی هستند.

در سال ۲۰۲۳ نیویورک‌ تایمز علیه مایکروسافت و OpenAI، شرکت مادر چت‌بات‌ هوش مصنوعی ChatGPT، به‌اتهام نقض کپی‌رایت و سوءاستفاده از مالکیت معنوی این روزنامه شکایت کرد.

تایمز ادعا کرد که مایکروسافت و OpenAI به‌طور غیرقانونی از مقاله‌ها و سایر محتوای روزنامه کپی‌برداری کرده‌‌اند و سپس آن‌ها را برای آموزش سیستم‌های هوش مصنوعی خود، ازجمله ChatGPT، به‌کار گرفته‌اند.

اشتراک گذاری در:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *