• رد پالت، پالتی برای تمامی کسب و کارها
  • تلفن: 02188283411

تاریخچه لوگوی استارباکس (سیر تکاملی)

تاریخچه لوگوی استارباکس (سیر تکاملی)

لوگو استارباکس مدت‌هاست که در ذهن مصرف کنندگان جا افتاده است. به جرات می توان گفت که هیچ کس در این دنیا وجود ندارد که هرگز نام استارباکس را نشنیده باشد. در حقیقت، استارباکس اغلب اولین برندی است که مردم وقتی به قهوه فکر می‌کنند، آن را به خاطر می‌آورند. علیرغم تغییراتی که در لوگوی استارباکس ایجاد شد، هنوز هم لوگوی آن به عنوان یکی از نمادین‌ترین و به یاد ماندنی ترین طرح‌های لوگوی دیده شده در تاریخ باقی مانده است.

اولین عکس از استارباکس

تاریخچه استار باکس

استارباکس توسط سه دانشجوی یک کالج، جری بالدوین، زیو سیگل و گوردن بوکر در سیاتل، واشنگتن در ۳۰ مارس ۱۹۷۱ تاسیس شد. آن‌ها با هم تصمیم گرفتند کیسه‌های دانه‌ قهوه بوداده را به مردم بفروشند، اما نمی‌دانستند که کسب‌وکارشان در آینده تبدیل به بزرگ‌ترین زنجیره قهوه در جهان خواهد شد.

آنها با هم کار خرده فروشی قهوه خود را آغاز کردند که در ابتدا قهوه سرو نمی کردند! بلکه دانه های قهوه ، ادویه ها ، چای ، دستگاه های قهوه و لوازم جانبی آن را میفروختند. در اولین لوگو استارباکس هم نوشته شده قهوه، چای، ادویه.

بوکر بعد از شنیدن این اسم نام شخصیتی داستانی به نام «Starbuck» در رمان موبی دیک در ذهنش جرقه زد و آن‌ها فروشگاه خود را Starbucks نام‌گذاری کردند. بوکر بعدا اعلام کرد که کتاب موبی دیک هیچ ارتباطی با برند آن‌ها ندارد و آن‌ها فقط این نام را به دلیل احساس خوبی که به آن‌ها می‌داد انتخاب کرده‌اند.

دلیل انتخاب نام استارباکس

شاید برایتان جالب باشد که استارباکس اولین انتخاب به عنوان نام تجاری نبود. هنگامی که استارباکس برای اولین بار در سال ۱۹۷۱ تاسیس شد، در ابتدا Pequod نامگذاری شد. این نام از داستان کلاسیک آمریکایی موبی دیک الهام گرفته شد و بعداً به استارباکس تغییر یافت.

در آن زمان بوکر با شخصی به نام تری هکلر یک آژانس تبلیغاتی داشت. او برای انتخاب نام به آن‌ها گفت کلماتی که با «st» آغاز می‌شوند دارای قدرت زیادی هستند. این پیشنهاد ذهن این سه دوست را درگیر کرد و آن‌ها شروع به تهیه‌ی لیستی از کلماتی که با st آغاز می‌شدند، کردند. تا اینکه یکی از آن‌ها نقشه‌ای از یک معدن قدیمی به نام «Starbo» پیدا کرد.

تری با الهام از دریا و اسم افسانه ای برند، تصویری افسانه ای به نام Siren سایرن خلق کرد. این چهره لوگوی اصلی استارباکس شد. سایرنِ با تاجی به سر، دو دُم و موهای بازی که دورش نشسته خلق شد. رنگ اولین لوگو استارباکس هم قهوه ای بود. سبک این لوگو، امبلم است.

لوگوی سایرن استارباکس

پری دریایی دو دم روی لوگوی استارباکس به عنوان اشاره‌ای به سیاتل و دریا عمل می‌کند. این پری دریایی که می‌خواهد نزدیکی سیاتل به دریا را ارتباط دهد، موهایی شبیه امواج اقیانوس دارد. در حالی که تئوری‌های توطئه زیادی در اینترنت در مورد معنای واقعی این آیکون وجود دارد، طراحان می‌خواستند جذابیت اسطوره‌ای و اسرارآمیز آن را حفظ کنند.

با این حال، رایج‌ترین باور در مورد آن این است که پری دریایی دو دم نشان‌دهنده وسواس، اعتیاد و به دام افتادن است. طبق اساطیر یونانی، پری دریایی های دو دم موجوداتی هستند که کمتر مورد علاقه بودند. با توجه به ویژگی‌های خطرناک احتمالی آنها، ممکن است این دلیلی باشد که طراحان تصمیم گرفتند تا زنانگی و نرمی نماد پری دریایی دو دم را افزایش دهند. 

در واقع اساس داستان لوگو استارباکس این بود که پری‌های دریایی دو دم موجوداتی هستند که ملوانان را برای حمله و بلعیدن آنها در سواحل جزیره‌ای در جنوب اقیانوس آرام فریب می‌دهند. از این رو، می توان گفت که پری دریایی دو دم به طور مشابه نمادی از تمایل استارباکس برای جذب دوستداران قهوه به فروشگاه خود بود. این همان چیزی ست که صاحبان استارباکس میخواستند. جذب کردن دوستداران قهوه! که طراح بخوبی از عهده آن بر آمده بود.

تغییرات اساسی در لوگوی استارباکس

سال ۱۹۸۰ سیگل، شرکایش را ترک کرد. تغییرات لوگو استارباکس هم با فروش آن به Howard Schultz شروع شد. حالا دیگر استارباکس یک برند بزرگ بود و لازم بود تصاویر لوگویش بر روی کامیونها ها نقاشی شود. بنابراین اولین تغییر در سال ۱۹۸۷ صورت گرفت.

تغییرات لوگوی استارباکس-۱۹۸۷

هدف شولتز از این لوگوی جدید این بود که آن را کمی بیشتر جلا دهد. طرح رنگ سبز، سیاه و سفید در این نسخه برای نشان دادن رشد، طراوت و شکوفایی استارباکس معرفی شد. در مقایسه با رنگ قهوه‌ای قدیمی، رنگ‌های سبز و سفید تأثیر آرامش‌بخش‌تری بر مصرف‌کنندگان برندها داشتند.

متفاوت از طرح اصلی، بدن کامل پری دریایی دو دم دیگر قابل‌مشاهده نبود. این شکل بزرگ شد و به نظر می‌رسید موهایش بیشتر سینه ها و بدنش را پوشانده است. علاوه بر این، متن چای و ادویه حذف و به «قهوه استارباکس» تغییر کرده بود تا با تمرکز برند روی قهوه هماهنگ شود. نام این برند در داخل حلقه دایره‌ای با اضافه شدن دو ستاره در هر طرف درج شده بود.

تغییرات لوگوی استارباکس-1987

تغییرات لوگوی استارباکس-۱۹۹۲

نسخه سوم لوگوی استارباکس از نمای نزدیک‌تری از پری دریایی دو دم تشکیل شده است. تنه آن به طور کامل از قاب ناپدید شده و دم دوقلو آن هنوز قابل‌مشاهده بود. با این حال، طراحی لوگوی حلقه استارباکس برای این شرکت مشکل‌ساز شد زیرا در نظر گرفته شد که به راحتی قابل تکرار است. کشورهای دیگر در سراسر جهان از همان طرح لوگو برای نسخه‌های جدید استارباکس استفاده می‌کردند که تشخیص لوگوهای تقلبی و واقعی را برای برخی از مصرف‌کنندگان سخت‌تر می‌کرد.

تغییرات لوگوی استارباکس-1992

تغییرات لوگوی استارباکس-۲۰۱۱

چهارمین و آخرین نسخه از لوگوی استارباکس به منظور جشن گرفتن چهلمین سالگرد تاسیس این شرکت دوباره طراحی شد. در این طراحی مجدد، پری دریایی دو دم یک بار دیگر بزرگ شد. بزرگترین تغییر این طراحی این بود که علامت کلمه و ستاره‌ها دیگر بخشی از لوگو نبودند.

این امر به این دلیل بود که استارباکس شروع به فروش چیزهایی بیشتر از نوشیدنی‌های قهوه کرده بود. آنها می‌خواستند شرکت خود را با ارائه طیف وسیعی از محصولات به مشتریان خود گسترش دهند. همانطور که امروز می‌بینید، استارباکس فقط قهوه نمی‌فروشد. آنها همچنین صبحانه‌های مخصوص و چای می‌فروشند.

تغییرات لوگوی استارباکس-2011

جالب اینجاست که این طراحی ساده و مسطح باعث شد استارباکس مورد انتقاد طرفداران خود و همچنین سایر کارشناسان طراحی قرار گیرد. با این حال، حتی با استقبال منفی، این برند تصمیم گرفته است که این لوگو را حفظ کند. با وجود تمام این تغییرات، یکی از عناصر کلیدی که در طول تکامل لوگوی استارباکس حفظ شده است، نماد پری دریایی دو دم بود. پری دریایی دو دم باقی مانده و برای همیشه بخش مهمی از طراحی هویت برندها خواهد بود.

لوگوی استارباکس همیشه شکل دایره‌ای خود را حفظ کرده است که در واقع یکی از پرکاربردترین اشکال در طراحی گرافیک است . از آنجایی که دایره شکلی است که نه پایانی دارد و نه نقطه آغازی، این می تواند نمادی از حرکت مداوم و بینهایت بودن در صنعت قهوه باشد.

در طراحی همیشه جایی برای تکامل وجود داشت اما طراحان می خواستند ابتدا تأثیری جهانی در ذهن داشته باشند. آن ها می خواستند استارباکس با هر گوشه از جهان ارتباط برقرار کند. پالت‌ های رنگی انتخابی آن ها در طول زمان همیشه از رنگ‌ های طبیعی الهام گرفته شده است و اهداف شرکت برای ارتباط با دیگران و سلامت کلی را به هم پیوند می ‌دهد.

موفقیت طراحی استارباکس

به طور خلاصه، استارباکس به عنوان یک برند معتبر و مشهور در دنیای قهوه و کافه‌ها، با تنوع منو، محیط دلپذیر، پذیرایی مودبانه، تازگی و کیفیت مواد اولیه، تعهد به اصول پایداری، برندی قدرتمند، ابتکار و نوآوری، به مشتریان تجربه خرید استثنایی ارائه می‌دهد. هویت بصری استارباکس همیشه از سایر شرکت ها متمایز بوده است.

بسیاری از عناصر در برجسته سازی لوگوی استار باکس نقش داشتند اما پری دریایی به دلیل ساده‌ سازی و آرامش ‌بخش بودن طراحی لوگو به یک چهره قابل تشخیص با این برند تبدیل شده است. به یاد داشته باشید، داشتن یک نام تجاری خوب همه چیز است، درمورد لوگو شرکتی ، فونت های ساده، انتخاب رنگ ضعیف، عناصر نامتعادل، همگی می توانند در دید شرکت شما تأثیر منفی بگذارند.

اشتراک گذاری:

رد پالت را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

شبکه‌های اجتماعی رد پالت سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی رد پالت را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *