• رد پالت، پالتی برای تمامی کسب و کارها
  • تلفن: 02188283411

یاندکس با ۵ میلیارد دلار در دستان سرمایه‌گذاران روسی

یاندکس با ۵ میلیارد دلار در دستان سرمایه‌گذاران روسی

شرکت یاندکس NV برای فروش دارایی‌های مستقر در روسیه خود، ازجمله محبوب‌ترین موتور جستجوی این کشور، معامله‌ای به ارزش ۵.۲ میلیارد دلار انجام می‌دهد. طی این قرارداد، بزرگ‌ترین شرکت فناوری روسیه به‌طور کامل تحت مالکیت سرمایه‌گذاران روسی قرار می‌گیرد و دیگر کشورهای غربی مانند هلند، در آن دست نخواهند داشت.

رویترز به نقل از افراد مطلع گزارش می‌دهد که برخی مقامات کرملین پس از انتقاد «آرکادی ولوژ»، هم‌بنیان‌گذار یاندکس، از حمله روسیه به اوکراین، تلاش برای ملی‌کردن موتور جستجوی یاندکس را آغاز کردند. اما درنهایت، ترس از فرار مغزها باعث شد تا این تصمیم عملی نشود و منجر به معامله پیچیده‌ای شد که براساس آن، شاغلین یاندکس با درآمدهای بالا در روسیه باقی بمانند. قرارداد ۵.۲ میلیارد دلاری خرید دارایی‌های یاندکس درواقع پایانی برای این کشمکش است.

شرکت یاندکس و قرارداد سرمایه‌گذاران روسی

کرملین که از این قرارداد استقبال کرده، حدود ۱۸ ماه است که همراه با سرمایه‌گذاران روسی درگیر مذاکره با یاندکس بوده تا این موتور جستجو را از مادر هلندی خود جدا کند.

شرکت مالک یاندکس همیشه به‌دنبال این بوده است که خود را فارغ از نفوذ کرملین نشان دهد؛ اکنون ارزش بازار این شرکت ۱۰.۲ میلیارد دلار محاسبه می‌شود، اما در اواخر سال ۲۰۲۱، قبل از حمله روسیه به اوکراین، ارزش بازار آن به ۳۰ میلیارد دلار رسیده بود. مالک یاندکس پس از این معامله، احتمالاً دیگر از این نام استفاده نخواهد کرد.

خرید سهام موتور جستجوی یاندکی توسط روسیه

واحد روسیه این شرکت بیش از ۹۵ درصد از درآمد شرکت یاندکس را در ۹ ماه اول سال ۲۰۲۳ و تقریباً ۹۵ درصد از دارایی‌ها و کارکنان آن را به خود اختصاص داده بود. بااین‌حال، تقریباً ۸۸ درصد از ساختار مالکیت یاندکس درحال‌حاضر به‌صورت شناور آزاد است و بسیاری از سرمایه‌‌گذاران غربی در میان سهامداران آن قرار دارند.

این قرارداد پس از تأیید رگولاتوری و سهامداران، قرار است در دو مرحله تکمیل شود. مرحله اول در نیمه اول سال ۲۰۲۴ انجام می‌شود و پس از آن، مرحله دوم طی هفت هفته ادامه خواهد داشت.

اشتراک گذاری در:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *