• شبکه تخصصی چاپ، بسته بندی و تبلیغات
 • تلفن: 02188283411

بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

قبل از اینکه بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ را نام ببریم، توضیح کوتاهی درباره خود دیجیتال مارکتینگ می دهیم. اگر بخواهیم دیجیتال مارکتینگ را تعریف کنیم، می توانیم بگوییم: دیجیتال مارکتینگ مجموعه فعالیت های بازاریابیست که در بستر اینترنت انجام می گیرد. در واقع دیجیتال مارکتینگ دانش و تخصص کار با ابزارها و پلتفرم های آنلاین است. در گذشته بازاریابی بر اساس تئوری های سنتی و کلاسیک پیش می رفت اما با ظهور اینترنت و فراگیری آن در تمام دنیا بازاریابی آنلاین وارد ساختار کسب و کارها شد و امروزه یکی از ارکان جدایی ناپذیر آن محسوب می شود. 

یکی از نکات مهم بازاریابی دیجیتال نسبت به بازاریابی سنتی، قابلیت رصد و اندازه گیری است. این قابلیت مهم باعث صرفه جویی و مدیریت صحیح تبلیغات می شود و همین عامل، دلیلی بر پیشی گرفتن بازاریابی دیجیتال نسبت به بازاریابی آفلاین یا سنتی شده است. ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بر اساس نتایج حاصله، به ما کمک می کنند،  تصمیمات، استراتژها و نحوه اجرای خود را اصلاح کرده تا به نتیجه نهائی و مطلوب دست پیدا کنیم.

 

عناوین این مقاله

بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

تمامی افرادی که در حوزه بازاریابی آنلاین فعالیت می کنند همیشه درگیر این موضعات هستند:

 • چه کسانی به سایت ما وارد شده اند؟
 • چه کسانی تبلیغ ما رو دیده اند؟
 • چه کاربرانی قبل از خرید صفحه رو تر ک کرده اند؟ 
 • کاربران با کدام بخش از سایت بیشتر تعامل داشتند؟
 • بیشتر کاربران از طریق چه دیوایسی وارد صفحه ما شده اند؟
 • کاربران با چه کلمات یا عبارت کلیدی به صفحه ما رسیده اند؟

و سوالات بسیار زیادی که همیشه برای ادامه مسیر بازاریابی ذهن صاحبان کسب و کار و مدیرران تبلیغات را درگیر می کند. در این بخش ما تعدادی از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ را که نقش مهمی در اتخاذ تصمیم گیری ها دارند برای شما عزیزان نام میبریم.

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics)

گوگل آنالیتیکس یکی از ابزارهای بسیار محبوب بین دیجیتال مارکتر ها و مدیران سایت است. این ابزار بصورت رایگان در اختیار کاربران قرار میگیرد. هدف از استفاده گوگل آنالیتیکس زیر نظر داشتن رفتار کاربران، تجزیه و تحلیل، نرخ تبدیل و بهینه کردن سایت بر اساس نتایج حاصله است. متاسفانه بر اساس شرایط سیاسی حاکم، کمپانی گوگل کاربران ایرانی را تحریم کرده و دسترسی ایرانی ها بدون تغییر آی پی و فیلتر شکن امکانپذیر نیست.

آموزش کار با گوگل آنالیتیکس

اطلاعاتی که ابزار گوگل آنالیتیکس در اختیار کاربرانش قرار می دهد می تواند به شرح زیر باشد:

 • تشخیص عناوین محتواهای مورد علاقه کاربران وبسایت یا پلتفرم
 • مشخص کردن محتوای با کیفیت و جذاب
 • تشخیص کانال های جذب ترافیک
 • کاربران سایت از کدام شهر و کشور هستند
 • کاربران با چه دیوایس یا وسیله الکترونیک وارد سایت می شوند
 • کدام یک از روش های بازاریابی مخاطب بیشتری به سمت سایت روانه می کند؟
 • نرخ تبدیل کاربر به مشتری
 • و … .

گوگل تگ منیجر (Google Tag Manager یا GTM)

گوگل تگ منیجر ابزار رایگان دیگری از گوگل است که امکان دنبال کردن کاربران و فعالیت‌های مختلف آن‌ها را در اختیار صاحب وبسایت قرار می‌دهد. با گوگل تگ منیجر می‌توانید رفتار کاربران در صفحات وبسایت را دنبال کنید، می‌توانید بفهیمد هر کاربر تا کجای صفحه و با چه سرعتی اسکرول کرده است، چند نفر فایل‌های موجود در صفحه را دانلود کرده‌اند، کدام دکمه‌ها کلیک‌های بیشتری گرفته‌اند و …

گوگل تگ منیجر چیست؟

اما گوگل تگ منیجر چگونه این کار را می‌کند؟ این ابزار با برچسب دادن به فعالیت‌هایی از کاربر که مدنظر شماست، امکان دنبال کردن آن‌ها و دریافت تحلیل‌های مربوطه را در گوگل آنالیتیکس ممکن می‌سازد.

گوگل تگ منیجر یکی از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که نیاز دیجیتال مارکترها به برنامه‌نویسان را به حداقل رسانده است و علاوه بر این، اطلاعات ارزشمندی که با هیچ یک از ابزارهای دیگر این لیست، قابل دستیابی نیست را در اختیار شما می‌گذارد. به همین دلایل، استفاده از آن برای آنالیز و بهبود وضعیت بازاریابی آنلاین حائز اهمیت فراوان است.

گوگل سرچ کنسول (Google Search Console)

گوگل سرچ کنسول چیست؟

گوگل سرچ کنسول که تا چندی پیش با نام گوگل وب‌مستر تولز (Google Webmaster Tools) فعالیت می‌کرد، یکی از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای بررسی وضعیت یک وبسایت است. این ابزار به بررسی شرایط سایت از نظر موتور جستجوی گوگل می‌پردازد.

گوگل سرچ کنسول بخشی از ایرادات وبسایت را تشخیص و در اختیار شما که صاحب آن هستید قرار می‌دهد، رتبه وبسایت در کلمات کلیدی مشخصی را در اختیار شما می‌گذارد، لینک‌هایی که از سایت‌های دیگر به شما داده شده است را بررسی می‌کند و …

استفاده از همه امکاناتی که این ابزار آنالیز وبسایت در اختیار شما قرار می‌دهد، به شما در بهبود رتبه وبسایت در موتورهای جستجو کمک می‌کند و تلاش‌های شما در بازاریابی دیجیتال را به ثمر می‌نشاند. این دقیقا همان چیزی است که از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ انتظار داریم.

گوگل دیتا استودیو (Google Data Studio)

بالاتر در توضیحاتی که درمورد گوگل آنالیتیکس دادیم، گفتیم که بخش عظیمی از اطلاعاتی که گوگل آنالیتیکس در اختیار ما می‌گذارد، استفاده نمی‌شود. حال اگر روشی برای در نظر گرفتن همه آن‌ها وجود داشته باشد، چه؟

گوگل دیتا استودیو یکی دیگر از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ شرکت گوگل است که به شما در گزارش‌سازی تصویری کمک می‌کند. داده‌ها و آمار و ارقامی که از گزارش‌های محصولات دیگر گوگل مثل گوگل آنالیتیکس، گوگل ادوردز، گوگل سرچ کنسول، گوگل تگ منیجر و … تهیه می‌شوند، اکثرا آن قدر زیاد است که ممکن است باعث گیج شدن شما شوند. به همین دلیل هم استفاده از ابزاری مثل گوگل دیتا استودیو با امکان جمع‌آوری یکپارچه همه اطلاعات چه از محصولات گوگل، چه از سایر منابع، در یک داشبورد، حائز اهمیت است.

گوگل دیتا استودیو چیست؟

گوگل دیتا استودیو با ارائه نمودارها و جدول‌هایی کاربردی، واضح و زیبا به شما امکان استفاده از همه اطلاعات موجود برای تدوین بهترین استراتژی را می‌دهد. این گونه تلاش‌های شما برای به دست آوردن داده‌های مختلف از همه منابع دیجیتال به ثمر می‌نشیند و چه بهتر از این؟

گوگل دیتا استودیو به جز طبقه‌بندی و مصور کردن داده‌ها، که به سازمان‌دهی و طبقه‌بندی مغز کمک می‌کند، امکان ارائه گزارش‌های تحلیلی برای مدیران و مشتریان را هم فراهم می‌کند. این گزارش‌ها اطلاعات، تغییرات، مشکلات و بهبود‌های ایجاد شده را برای آن‌ها قابل درک می‌کند و در کل میزان رضایت آن‌ها را بالاتر می‌برد.

بهترین ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی

کلمات کلیدی و استفاده درست از آن‌ها تاثیر بسزایی در سئو وبسایت دارد. هدف تحقیق کلمات کلیدی، جذب افرادی است که احتمالا با خواندن مطالب وبسایت شما به مخاطب و شاید مشتری تبدیل می‌شوند. هر وبسایت و کسب‌و‌کار دیجیتالی باید لیستی از کلمات بااهمیت داشته باشد و از آن‌ها برای تولید محتواهای مرتبط و جذاب استفاده کند. این کلمات کلیدی هم قرار است وضعیت وبسایت شما را از لحاظ سئو بهبود ببخشند و هم قرار است مشتریان شما را راضی نگه دارند. اما سوالی که پیش می‌آید این است که لیست کلمات کلیدی را چگونه می‌شود تهیه کرد؟

برای تهیه چنین لیستی و انتخاب بهترین و موثرترین کلمات کلیدی، ابزارهای آنلاین بی‌نظیری وجود دارد. تعدادی از این ابزارها که از کارآمدترین و بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ هستند را در ادامه خواهید دید.

کی دابلیو فایندر (Kwfinder)

Kwfinder ابزاری کامل و کاربردی برای تحقیق در مورد کلمات کلیدی است. این ابزار می‌‌تواند گزارشی در مورد سختی کلمات کلیدی، میزان جستجو ماهیانه آن‌ها، جایگاه سایت‌های مختلف در هر یک از این کلمات و کلمات کلیدی مشابه را در اختیار شما قرار دهد.

kwfinder چیست؟

مهم‌ترین ویژگی که به Kwfinder برتری می‌بخشد، راحتی استفاده از این ابزار است. برای استفاده از Kwfinder نیاز به گذراندن دوره آموزشی خاصی ندارید و مطمئن باشید که اولین تجربه شما در استفاده از آن موفقیت‌آمیز و رضایت‌بخش خواهد بود. البته این ابزار تحقیق کلمات کلیدی به واسطه قیمت بالایی که دارد، همیشه برای دیجیتال مارکتر‌ها قابل استفاده نیست!

سمراش (Semrush)

سمراش ابزار ارزانی نیست، اما اگر دیجیتال مارکتینگ و سئو ابزارهای مهمی برای کسب‌و‌کار شما هستند، استفاده از این ابزار ضروری به نظر می‌رسد. سمراش مانند همه ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی می‌تواند سختی و نرخ جستجوی ماهانه کلمه کلیدی مدنظر شما و چند کلمه کلیدی مرتبط دیگر را نشان دهد. اما مزیت و برتری که باعث شده سمراش را در لیست بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بیاوریم چیست؟

سمراش چیست؟ semrush

سمراش جز قابلیت تحقیق در مورد کلمات کلیدی، قابلیت تحقیق در مورد برترین کلمات کلیدی وبسایت شما را هم دارد. شما می‌توانید با وارد کردن آدرس وبسایت خود لیستی از بهترین کلمات کلیدی که در آن‌ها جایگاه خوبی گرفته‌اید را از سمراش دریافت کنید. این ابزار به شما نشان می‌دهد که ماهانه چند نفر به واسطه جستجوی هر کلمه کلیدی در گوگل وارد وبسایت شما می‌شوند.

این ویژگی‌های سمراش آن را به ابزاری متمایز و مناسب، هم برای تحقیق کلمات کلیدی و هم برای نوعی از آنالیز وبسایت تبدیل کرده است.

ماز (Moz)

ماز ابزار دیگری برا تحقیق در مورد کلمات کلیدی است. این ابزار می‌تواند میزان جستجوی ماهانه هر کلمه، تعدادی از کلمات کلیدی مشابه و سایت‌هایی که در این کلمات بالا هستند را به شما نشان دهد. مزیت ماز نسبت به سایر ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در حوزه تحقیق کلمات کلیدی، این است که به جز پیشنهاداتی با همان خانواده از کلمات، پیشنهاداتی با مفهوم یکسان نیز به شما ارائه می‌دهد.

سایت ماز moz

برای درک بهتر عبارت بالا به این مثال توجه کنید: اگر در هر یک از این ابزارها کلمه کاهش وزن را سرچ کنید، احتمالا لیستی از پیشنهادات شامل کاهش وزن سریع، غذاهای مناسب برای کاهش وزن، قرص کاهش وزن و … دریافت خواهید کرد؛ اما ماز می‌تواند به شما پیشنهادی همچون «بهترین غذاهای چربی‌سوز برای مردان» ارائه دهد. پیشنهادی که هیچ یک از کلماتش با کلمات «کاهش وزن» هم‌خوانی ندارد اما در مفهوم بسیار نزدیک به کلمه کلیدی شما است.

تنها ایرادی که می‌شود به ماز وارد کرد، این است که ایران در لیست کشورهایش نیست و به همین دلیل نمی‌توان نتایج جستجو را به ایران محدود کرد.

بهترین ابزارهای مدیریت و تحلیل شبکه‌های اجتماعی

امروزه شبکه‌های اجتماعی اهمیت زیادی در میان شاخه‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ پیدا کرده‌اند. به همین دلیل هم وجود ابزارهای مفید مدیریت محتواهای شبکه‌های اجتماعی و تحلیل داده‌های به دست آمده از آن‌ها، در لیست بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ ضروری است.

اگر کسب‌و‌کار شما به فعالیت هم‌زمان در شبکه‌های اجتماعی مختلف نیاز دارد، بهترین کار استفاده از ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی است. این گروه از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ ساخته شده‌اند تا مدیریت هم‌زمان شبکه‌های اجتماعی مختلفی مثل اینستاگرام، توییتر، لینکدین و … را راحت‌تر کنند. علاوه بر این بیشتر این ابزارها، جز کمک به مدیریت، انتشار و ویرایش محتواها به ارائه و تحلیل داده‌های به دست آمده از شبکه‌های اجتماعی نیز می‌پردازند. با نتایج جامعی که این ابزار‌های تحلیلی در اختیار شما می‌گذارند، می‌توانید کیفیت عملکردتان در هر شبکه را ارزیابی و در صورت نیاز فعالیت خود در آن شبکه اجتماعی را اصلاح یا متوقف کنید.

بافر (Buffer)

بافر از بهترین و پرطرفدارترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که به شما در سازمان‌دهی شبکه‌های اجتماعی کسب‌و‌کارتان کمک می‌کند. این ابزار مدیریتی قابلیت پشتیبانی هم‌زمان از ۵ شبکه اجتماعی فیسبوک، اینستاگرام، توییتر، پینترست و لینکدین را دارد. در فضای بافر می‌توانید برای محتواهای مورد نظرتان در هر ۵ شبکه اجتماعی برنامه بریزید و پس از انتشار، شرایط آن‌ها را از لحاظ دیده شدن، دوست داشته شدن و در کل اثرگذاری بررسی کنید. برخی از محبوب‌ترین و بهترین ویژگی‌های بافر را در ادامه آورده‌ایم:

با کمک این ابزار دیجیتال مارکتینگ می‌توانید پست‌های مورد نظر خود را ایجاد و برای انتشار آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.
ویرایشگر تصویر بافر به شما در ادیت عکس یا تهیه تصاویر گرافیکی برای محتوای مدنظرتان کمک می‌کند.

بافر چیست؟

عملکرد هر پست در هر شبکه اجتماعی با بافر قابل پیگیری است. نتایج حاصل از این تحلیل‌ها همان نتایجی هستند که به شما در تعیین استراتژی‌های بعدی کمک می‌کنند.
بافر، با توجه به فعالیت دنبال‌کنندگان شما، بهترین ساعت برای انتشار محتواها در هر شبکه را مشخص می‌کند. این کار که کمتر ابزاری از پس آن برمی‌آید، می‌تواند کمک بزرگی برای بیشتر دیده شدن صفحات شما در شبکه‌های اجتماعی باشد.
تنها مشکل استفاده از بافر شاید رایگان نبودن آن باشد. پس از یک دوره استفاده ۱۴ روزه رایگان و با خدمات محدود، برای بهره‌مندی از خدمات بیشتر باید هزینه‌ای پرداخت کنید. این هزینه با توجه به نوع نیاز شما، تعداد اکانت‌هایتان و خدماتی که به دنبال استفاده از آن‌ها هستید، متغیر است.

البته بافر حالت رایگانی نیز دارد که امکانات و قابلیت‌های کمتری در اختیار شما می‌گذارد، اما همچنان ارزنده است. در نسخه‌ رایگان بافر تنها امکان مدیریت هم‌زمان ۳ پروفایل در شبکه‌های اجتماعی را دارید و برای هر پست می‌توانید از ۱۰ روز قبل برنامه‌ریزی کنید.

هوت‌سوئیت (Hootsuite)

هوت‌سوئیت یکی دیگر از قدرت‌مندترین و بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ در زمینه مدیریت و تحلیل شبکه‌های اجتماعی است. این ابزار که از فیسبوک، اینستاگرام، توییتر، لینکدین، پینترست و یوتیوب پشتیبانی می‌کند، شباهت‌های زیادی به بافر دارد؛ از این جهت که هوت‌سوئیت هم درست مثل بافر، به شما در برنامه‌ریزی انتشار، انتشار، مدیریت و تحلیل اطلاعات برگرفته از هر پست کمک می‌کند. اما این ابزار در جزئیات با بافر متفاوت است. برخی از برتری‌های هوت‌سوئیت نسبت به بافر عبارتند از:

در بافر شما امکان تعیین سطح دسترسی برای هر عضو از تیم دیجیتال مارکتینگ خود را دارید اما هوت‌سوئیت به شما این امکان را می‌دهد که برای هر تیم یک سطح دسترسی تعیین کنید. این ویژگی برای شرکت‌های بزرگ مقدار زیادی زمان و انرژی ذخیره می‌کند.
با هوت‌سوئیت می‌توانید کمپین‌های تبلیغاتی خود در شبکه‌های اجتماعی را مدیریت کنید.
بافر به کاربران رایگان خود، هیچ آنالیزی ارائه نمی‌دهد، اما هوت‌سوئیت آنالیز مختصر و محدودی برای چنین کاربرانی دارد که همین دلیل خوبی برای جلب توجه اشخاص عادی یا کسب‌و‌کارهای کوچک است.

هات سوئیت چیست؟

کاربران رایگان هوت‌سوئیت می‌توانند از ۳۰ روز قبل برای انتشار پست‌های خود برنامه‌ریزی کنند.
اما همان‌طور که مزایای هوت‌سوئیت را گفتیم، باید به معایب این ابزار دیجیتال مارکتینگ هم اشاره کنیم. مهم‌ترین و بزرگ‌ترین ایراد هوت‌سوئیت نسبت به بافر گران‌تر بودن نسخه‌های پولی این ابزار است.

بهترین ابزارهای ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی یکی از ابتدایی‌ترین، قدیمی‌ترین و تاثیرگذارترین شاخه‌های دیجیتال مارکتینگ است. در این روش، انرژی و زمانی که صرف تولید و انتشار محتوا و برقراری ارتباط با مخاطب می‌کنیم، به هیچ وجه بیهوده نیست. چرا که ایمیل‌ها در آخر به دست افرادی می‌رسد که واقعا جامعه هدف ما هستند و دوست دارند که با ما در ارتباط باشند.

ایمیل مارکتینگ علاوه بر بهینه‌سازی زمان و بودجه، امکان شخصی‌سازی محتواهای ارسالی برای هر گروه از مخاطبین، با توجه به علایق، نیازها و ترجیحات‌شان را نیز فراهم می‌کند. چنین اقداماتی اعتبار برند شما را افزایش می‌دهد و باعث افزایش آگاهی از برند خواهد شد.

در نهایت مزایای ایمیل مارکتینگ دلیل خوبی برای قرار دادن برخی از شاخص‌ترین و کارآمدترین ابزارهای این حیطه، در لیست بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است.

میل چیمپ (Mailchimp)

میل چیمپ از آن ابزارهایی است که بیشتر فعالین حوزه دیجیتال مارکتینگ، با آن آشنا هستند. این ابزار دیجیتال مارکتینگ ساخته شده است تا فعالیت‌های حوزه ایمیل مارکتینگ را تسهیل و تسریع کند. انتخاب بهترین زمان برای ارسال ایمیل‌ها و ارسال کردن آن‌ها در زمان مشخص کمترین کاری است که میل چیمپ برای شما انجام می‌دهد. این ابزار به شما در مدیریت فهرست ایمیل، طراحی مناسب کمپین‌ها و مدیریت و نظارت بر کمپین‌های جاری کمک می‌کند.

علاوه بر این، میل چیمپ در کنار کمک به فعالیت‌های مدیریتی، ابزاری تحلیلی نیز هست. این ابزار قوی در حوزه ایمیل مارکتینگ، تجزیه و تحلیل‌های مفصل و ریزبینانه‌ای را به شما ارائه می‌دهد که با کمک آن‌ها می‌توانید استراتژی‌های ایمیل مارکتینگ خود را اصلاح و تقویت کنید.

میل چیمپ چیست؟

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های میل چیمپ که اهمیت زیادی هم برای افراد و کسب‌و‌کارهای کوچک دارد، رایگان بودن آن برای تعداد محدودی ایمیل در ماه یا فهرست کاربران محدود و کوچک است. این ابزار ارسال تا ۱۲۰۰۰ ایمیل در ماه یا ارسال ایمیل برای فهرستی با نهایت ۲۰۰۰ مشترک را رایگان اعلام کرده است و همین مشتریان زیادی را تشویق به استفاده از میل چیمپ می‌کند.

میلرلایت (Mailerlite)

میلرلایت یکی دیگر از بهترین ابزارهای ایمیل مارکتینگ است که به شما در طراحی محتوای ایمیل، ایجاد لیست ایمیل و آنالیز کمپین‌های ایمیلی کمک می‌کند. این ابزار که تحت عنوان «ارزان‌ترین ابزار ایمیل مارکتینگ» شناخته می‌شود، ویژگی‌های بهتر و مقرون به‌صرفه‌تری از میل چیمپ (MailChimp) دارد و به همین دلیل بسیاری از کاربران را به سمت خود کشانده است.

طبق سیاست‌های میلرلایت، ایجاد کمپین و ارسال تعداد نامحدودی ایمیل در هر ماه به حداکثر ۱۰۰۰ کاربر، رایگان است و بدون پرداخت هزینه انجام می‌شود. میلرلایت امکان دسترسی به تمام ویژگی‌های خود را حتی برای کاربران رایگان فراهم کرده است و این تصمیمی عجیب است که تا پیش از این در هیچ یک از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ پولی، ندیده بودیم.

همین هم باعث کسب رضایت مخاطبین میلرلایت و تبدیل آن‌ها به مشتری می‌شود. این ابزار دو برنامه دیگر برای کسب‌و‌کارهای کوچک و کسب‌و‌کارهای بزرگ تدارک دیده است که از لحاظ تعداد ایمیل‌ها و تعداد مخاطبین مجاز لیست ایمیل، متفاوت هستند.

میلر لایت چیست؟

با این همه، طبق گزارشی که در financesonline منتشر شده است، میزان رضایت مشتریان از میل چیمپ بیشتر از میلرلایت است و این نشان دهنده کامل‌تر بودن میل چیمپ نسبت به میلرلایت است.

بهترین ابزارهای موبایل مارکتینگ

موبایل مارکتینگ یا بازاریابی موبایلی مجموعه تمام اقدامات بازاریابی است که کاربران تلفن‌های هوشمند را مخاطب قرار می‌دهد. از زمانی که تلفن‌های هوشمند به بازار آمدند، رفته رفته استفاده مردم از رایانه‌های رومیزی و لپ‌تاپ‌ها کم‌تر و کم‌تر شد تا جایی که امروزه خیلی از افراد همه نیازهای خود را با تلفن‌های هوشمندشان حل می‌کنند. به همین دلیل هم موبایل مارکتینگ اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است.

با توجه به گستردگی فعالیت‌های حوزه موبایل مارکتینگ و اهمیت آن در جامعه امروزی ما، آشنایی و استفاده از ابزارهای موبایل مارکتینگ برای فعالین حیطه دیجیتال مارکتینگ مهم و ضروری است. در ادامه ۳تا از بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ که به شما در آنالیز و اندازه‌گیری اتریبیوشن موبایلی کمک می‌کند را معرفی خواهیم کرد:

گوگل آنالیتیکس برای برنامه‌های موبایل (Google Analytics for Mobile Apps)

بالاتر در ابزارهای آنالیز وبسایت، به گوگل آنالیتیکس اشاره کردیم، اما این ابزار علاوه بر آنالیز وبسایت در آنالیز اپلیکیشن‌های موبایل نیز کاربرد دارد. به کمک این ابزار موبایل مارکتینگ می‌شود میزان جذب کاربر اپلیکیشن موبایل را اندازه گرفت و تعامل آن کاربران با برنامه‌های موبایل را سنجید.

نسخه موبایل گوگل آنالیتیکس

برخی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که گوگل آنالیتیکس برای برنامه‌های موبایل، در اختیار صاحبان این برنامه‌ها قرار می‌دهد، عبارتست از:

 • اندازه گیری تعداد کاربران فعال اپلیکیشن
 • ارائه ویژگی‌های کاربران و منبعی که از آن جذب این برنامه موبایلی شده‌اند
 • بررسی اقداماتی که در اپلیکیشن انجام می‌دهند
 • اندازه‌گیری پرداخت‌های درون برنامه‌ای
 • ارائه گزارش و تحلیل‌هایی در مورد شرایط کسب‌و‌کار موبایلی شما
  و …

ادجاست (Adjust)

ادجاست یکی از سرویس‌های اصلی و مهم موبایل مارکتینگ است که هم آنالیز و هم ابزارهای اتربیوشن اپلیکیشن‌های موبایل را در اختیار کاربران خود قرار داده است. این ابزار کارآمد اتریبیوشن‌های کمپین‌های تبلیغاتی مختلف، آنالیز اتفاقات درون اپلیکیشن، آمار اپ استورها (iTunes App Store و Google Play Store) و میزان بازگشت سرمایه شما را مشخص می‌کند.

سایت ادجاست Adjust چیست؟

بررسی و تحلیل اطلاعاتی که ادجاست در اختیار شما می‌گذارد، می‌تواند در تدوین یک استراتژی بهتر و کارآمدتر موثر باشد. با کمک اطلاعاتی که از آنالیز کردن و اتریبیوشن اپلیکیشن‌های خودتان دراورده‌اید، می‌توانید به نتایج و دستاوردهای خوبی برسید. مثلا می‌توانید:

عملکرد کاربران اپلیکیشن خود را ارزیابی کنید.
تعداد نصب‌ها و آمار اتریبیوشن را اندازه بگیرید.
کاربران اپلیکیشن خود را با توجه به ویژگی‌هایی مثل اطلاعات نصب، موقعیت مکانی، نوع دستگاه و … به چند دسته تقسیم کنید.
رفتار مخاطبینی که تبلیغات شما را می‌بینند، ارزیابی کنید.
متوجه شوید که کاربران شما از کدام کانال و کمپین تبلیغاتی جذب اپلیکیشن شما شده‌اند.
و ….
با این همه، اگر قیمت ادجاست را با دیگر ابزارهای آنالیتیکس یا اتریبیوشن مقایسه کنید، ممکن است نسبت به تهیه آن دو به شک شوید چرا که قیمت بالایی دارد. البته این قیمت بالا برای کسب‌و‌کارهای بزرگ که سرمایه زیادی نیز دارند، ارزنده است چرا که ویژگی‌های بی‌نظیری دارد، رابط کاربری آن ساده است و می تواند موفقیت شما در بازگشت سرمایه را تا چند برابر بیشتر کند.

متریکس (Metrix)

در کنار ابزارهای خارجی موبایل مارکتینگ، متریکس ابزار ایرانی و قدرتمندی است که امکان آنالیز همه جانبه را در اختیار دیجیتال مارکترها می‌گذارد. این ابزار به شما در پیدا کردن بهترین منبع جذب کاربر کمک می‌کند. متریکس با پیدا کردن و گزارش بهترین کمپین‌ها یا شبکه‌هایی که بیشترین کاربر را برای اپلیکیشن آورده‌اند، به شما می‌گوید که بودجه و انرژی خود را بیشتر در کدام کانال‌های جذب کاربر خرج کنید.

این ابزار ایرانی موبایل مارکتینگ، به شما امکان دنبال کردن کاربر در طول دوره استقاده‌اش از اپلیکیشن را می‌دهد. با دنبال کردن کاربر و به دست آوردن اطلاعاتی در مورد چگونگی رفتار او و دلایل هر رفتار، می‌توانید به یک تحلیل تجربی برسید. چنین تحلیلی می‌تواند به تیم مارکتینگ برای تدوین استراتژی‌های بهتر کمک کند.

سایت متریکس metrix

در آخر نیز باید به مهم‌ترین و بهترین ویژگی متریکس که آن را به ابزاری مهم در لیست بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ تبدیل می‌کند، اشاره کنیم. متریکس می تواند با تقلب مقابله کند. ترافیک تقلبی ممکن است ضرر زیادی برای شما داشته باشد و جلوگیری از این اتفاق، اقدام مهمی است که متریکس می‌تواند انجام دهد.

تقلب بودجه، زمان و انرژی شما را هدر می دهد، داده‌ها و در نتیجه تجزیه و تحلیل‌‌های شما را خراب می‌کند و همه این‌‌ها به انتخاب استراتژی‌های نادرست و خراب شدن همه چیز ختم می‌شود. متریکس با راهکارهای قدرتمند و دقیقی که دارد، می‌تواند از این دست اتفاقاتی پیشگیری کند و کسب‌و‌کار شما را از خطرات این چنینی دور نگه دارد.

اشتراک گذاری در:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *