• رد پالت، پالتی برای تمامی کسب و کارها
  • تلفن: 02188283411

اجرای آزمایشی عرضه اینترنتی دارو ؛ خداحافظی با داروخانه ها

اجرای آزمایشی عرضه اینترنتی دارو ؛ خداحافظی با داروخانه ها

آیین نامه اجرایی توزیع اینترنتی دارو البته با محدودیت‌های نسبتا زیادی ابلاغ شد و از این به بعد پلتفرم‌های اینترنتی می‌توانند پس از نزدیک به ۶ ما معطلی، به صورت آنلاین دارو را از داروخانه‌ها به بیماران برسانند. نکته مهم این است که این پلتفرم‌ها اجازه تبلیغ دارو و فراورده دارویی ندارند.

سیدحیدر محمدی، با اشاره به ابلاغ آئین‌نامه عرضه و حمل دارو از طریق سکوهای اینترنتی، اظهار کرد: تدوین این آئین‌نامه با برگزاری جلسات متعدد بین سازمان غذا و دارو و وزارت ارتباطات به‌منظور بررسی‌های تخصصی موضوع انجام شد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان غذا و دارو با نفس ورود سکوهای اینترنتی به حوزه فروش دارو مخالف بوده و هست و هنوز هم تاکید می‌کنیم فروش اینترنتی دارو غیرقانونی و غیرمجاز است، عنوان کرد: آنچه در مورد حمل دارو توسط سکوها تدوین شده و توسط وزارت ارتباطات اعلام شد «آئین‌نامه حمل دارو از طریق سکوی اینترنتی است» و به هیچ وجه فروش اینترنتی دارو مطرح نیست.

دستورالعمل حمل و عرضه دارو از طریق پلتفرم‌‌ها وکسب‌وکارهای اینترنتی در ۱۲ ماده و ۱۰ تبصره گردآوری شده است. در این دستورالعمل سکوها (پلتفرم‌ها) ملزم به احراز هویت کاربران از طریق اخذ رمز یکبار مصرف شماره همراه صاحب نسخه الکترونیکی هستند.

بر اساس این دستورالعمل، درج هرگونه تبلیغات و تشویق مستقیم و غیرمستقیم کاربران به مصرف فرآورده‌های دارویی ممنوع بوده و هرگونه خرید، فروش یا انبارش دارو توسط سکوها ممنوع است. آنها فقط اجازه توزیع و انتقال دارو را دارند.

در این آیین‌نامه اجرایی، اتخاذ هرگونه رویه ضدرقابتی و ایجاد ارجحیت غیرمکانی به داروخانه‌ها توسط سکوها ممنوع بوده و به منزله تخلف سکو است همچنین دامنه خدمات حمل و عرضه دارو از طریق سکوها صرفا در حوزه نسخه الکترونیکی است و پذیرش سفارش حمل و عرضه دارو از طریق سکوها برای نسخ کاغذی ممنوع است.

به گفته محمدی، مجوز فعالیت سکوهای اینترنتی متقاضی فعالیت در حوزه حمل دارو در یک کارگروه مشترک توسط سازمان غذا و دارو با همکاری وزارت ارتباطات صادر می‌شود، تمامی متقاضیان فعالیت در این حوزه باید ضوابط فنی سازمان غذا و دارو را داشته و حائز شرایط باشند، دوره‌های آموزشی توسط سازمان غذا و دارو برای سکوهای متقاضی برگزار خواهد شد، وزارت بهداشت (سازمان غذا و دارو) مسئولیت نظارت بر ضوابط اجرایی و فنی را دارند و سکوها مکلف به رعایت این ضوابط هستند.

وی تصریح کرد: داروخانه‌هایی که درخواست فعالیت با سکوهای اینترنتی به‌منظور تحویل دارو را دارند باید درخواست خود را به سازمان غذا و دارو ارائه دهند و تنها داروخانه‌های مورد تأیید این سازمان مجاز به فعالیت در این حوزه خواهند بود، همچنین در صورت ثبت شکایت از سکو و یا داروخانه سازمان غذا و دارو مرجع پیگیری معرفی شده است.

در آخر به نظر می‌رسد در صورت توسعه سکوهای توزیع دارو، آرام آرام فضا برای تغییر در این صنف آغاز شده است. مناسبات اقتصادی موجب می‌شود تا با هدف عرضه ارزان‌تر و رقابتی، کسب‌وکارهایی تازه در حوزه تامین دارو شکل بگیرد.

از این نظر، داروخانه‌ها به عنوان مراکز فیزیکی عرضه دارو، آرام آرام جای خود را به مراکز عرضه بزرگتر با جانمایی متفاوت در شهر می‌دهند. به این ترتیب داروخانه‌های کوچک امروزی در خیابان‌های اصلی جای خود را به مراکز بزرگ عرضه دارو در مناطق کم تردد و فرعی خواهند داد.

اشتراک گذاری:

رد پالت را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

شبکه‌های اجتماعی رد پالت سریع‌ترین روش دسترسی به اخبار فناوری، تبلیغات و دیجیتال مارکتینگ است. اگر می‌خواهید به‌روز باشید، شبکه‌های اجتماعی رد پالت را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *