• شبکه تخصصی چاپ، بسته بندی و تبلیغات
  • تلفن: 02188283411

بازاریابی ویروسی و کشتار بازار

بازاریابی ویروسی و کشتار بازار

با گسترش تکنولوژی و همه گیری آن، کسب و کارهای اینترنتی نیز رونق گرفتند. با کمک اینترنت اوضاع دیجیتال مارکتینگ به تدریج بهتر شد. به گونه­ ای که همین الان، بسیاری از مشاغل، از راه اینترنت خرید و فروش میکنند. بازاریابی اینترنتی شامل ابعاد بزرگی است که با کمک تبلیغات رونق بهتری خواهد داشت. از وظایف صاحبان و فروشندگان دیجیتال مارکتینگ، رقابت سالم در عرضه محصولات است.

تبلیغ، از راه کارهای موثر برای دیده شدن و شناخته شدن در میان مردم است. بازاریابی ویروسی به توضیح و تشریح این مسئله میپردازد. آیا درمورد انتشار یک ویروس فکر کرده ­اید؟ حتما شنیده­ اید که ویروس­ها با تکثیر، زیاد و زیادتر میشوند. این روند آنقدر ادامه میابد تا جمعیت بالایی از یک نوع ویروس­ داشته باشیم. این نوع بازاریابی دقیقا به همین مسئله اشاره دارد. در اینجا ویروس­ها، تبلیغات موثری هستند که با تکثیر شدن، باعث رونق کسب و کارتان میشوند.

با گسترش کسب و کارهای اینترنتی، تبلیغات به موثرترین راه برای پیشرفت تبدیل شد. تبلیغات گسترده و زنجیره­ ای درباره یک کالا، بازاریابی ویروسی نامیده میشود. یعنی با معرفی یک محصول، این زنجیره توسط افراد حفظ میشود تا کالا مورد توجه قرار گیرد. این سبک بازاریابی، از نظر نحوه تبلیغ، بسیار شبیه به بازاریابی دهان به دهان است.

در بازاریابی دهان به دهان، تبلیغات به صورت حضوری و فیزیکی صورت میگیرد. افرادی در معرفی یک محصول نقش دارند و کالای مورد نظر را تبلیغ میکنند. اما در دنیای دیجیتال مارکتینگ، تبلیغات نه به صورت فیزیکی، بلکه با کمک انتشار مطالب انجام میشود. لینک­ها، موتورهای جستجوی گوگل و سایت­های تبلیغاتی، از راه­ های آن هستند. محصول شما با کمک این موارد همانند یک ویروس، مدام تبلیغ و معرفی میشود. در نهایت میان مردم تکثیر شده و شناخته میشود. اصطلاحا میگویند وایرال (ویروسی) شده. یعنی کالای شما همانند ویروس تکثیر و منتشر شده.

بازاریابی ویروسی چیست؟

بازاریابی ویروسی، راهکاری برای انتشار و تکثیر محصول یا محتوا میان مردم است. با این کار، محتوا شناخته شده و برند یا شرکت سرمایه گذار به خریدار معرفی میشود. درواقع، با کمک راهکارهای تبلیغاتی، محصول همانند یک ویروس تکثیر شده تا عموم افراد با آن آشنا شوند. این عمل موجب آگاهی از یک برند و تاثیر گذاری بیشتر تبلیغات خواهد شد.

لینک­ها و سایت­های تبلیغاتی، حتی افرادی که در شبکه­ های اجتماعی صفحه دارند، در این امر بسیار کمک کننده هستند. در واقع عوامل تبلیغ یک برند یا کالا همین موارد است. عوامل انتقال دهنده تبلیغ با انتشار آن از یک درگاه به درگاه دیگر، محصول را به شناخت همگانی میرسانند.

نکات مهم درمورد بازاریابی ویروسی

  • استفاده از شبکه ­های اجتماعی-ارتباطی

از روابط خود با افراد و شبکه ­های اجتماعی استفاده کنید. این موارد در بازاریابی ویروسی، به قدرتمند شدن شما موثراند. با کمک معرفی محصول و برند خود به دوستان، میتوانید این زنجیره را بزرگ تر کنید. شبکه­ های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام از موارد خوبی هستند که میتوانند به شما کمک کنند.

  • تبلیغات اصولی و مفید

در بازاریابی ویروسی، از محتوای خوب برای تبلیغات خود استفاده کنید. تبلیغات شما باید بیننده و خریدار را جذب کند. راه­های انتقال پیام را آسان کنید. راه ارتباطی و رسانه ­ای در این مورد به شما کمک میکند. میتوانید از نسخ رایگان نرم افزارها یا سایت­ها استفاده کنید.

  • فراهم کردن شرایط رشد

قبل از شروع فعالیت در این زمینه، تمام جوانب را بررسی کنید. اگر تبلیغات را همان ویروس در نظر بگیریم، باید مقدار تکثیر آن را پیش بینی و اندازه گیری کنیم. با این کار کنترل تبلیغ و رسیدگی به درخواست­های مشتری برای شما فراهم میشود. در واقع مدیریت بهتری خواهید داشت.

  • معرفی خدمات و محصولات خوب

مشتری مدار باشید. در واقع برای پیشرفت نیاز دارید امکانات خوب در اختیار مردم قرار بدهید. حتما واژه رایگان را بارها در تبلیغات شنیده و دیده­ اید. این کلمه در بازاریابی ویروسی یکی از کمک کننده ترین واژه­ ها برای تبلیغ است. از آنجایی که خریداران جذب محصولات ارزان و کم قیمت میشوند، کلمه رایگان در مجذوب ساختن آنها موثر است. به این عبارت دقت کنید: «دانلود رایگان نرم افزار X». اگر صاحب یک سایت در ارائه انواع نرم افزارها هستید، میتوانید از چنین جملاتی کمک بگیرید.

تکنیک­های موثر در بازاریابی وایرال

تبلیغات ویروسی، بسته به وظایف شامل انواع دسته بندی­ها هستند. از آنجایی که در بازاریابی ویروسی توجه به محتوا و مطلب اهمیت بالایی دارد، لازم است با آن­ها آشنا شوید. انواع ویروس­ها و روش­های بازاریابی وایرال به صورت زیر است:

  • بازاریابی ویروسی مارپیچی

این بازاریابی زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که فرد در مورد محصول تجربه کافی را دارد. در این حالت، با کمک تجربه و اطلاعاتی که از قبل دارد، به نشر و ایجاد تبلیغ میپردازد.

  • بازاریابی ویروسی حیله ­ای

از بازاریابی­های ریسکی میتوان به این مورد اشاره کرد. در این سبک از مارکتینگ، فرد محصولی را به دیگران معرفی و در ازای آن پول دریافت میکند. از مسائل مهم در این نوع بازاریابی اهمیت کیفیت در محصول و روش معرفی آن است. اگر در هر یک از این دو مورد موفق نباشید، شما ریسک معرفی محصول را به جون خریده­اید.

  • بازاریابی ویروسی ناخوشایند

این مورد، از روش­های بازدارنده محسوب میشود. یعنی یک شخص با معرفی یک محصول، دیگران را از انتخاب­های اشتباه دور میکند. در واقع به صورت هشداری عمل کرده و ارزش محصول اشتراک گذاری شده را بالا میبرد. در عین حال، به تخریب محصولات بی محتوا میپردازد.

  • بازاریابی ویروسی ارزشی

این نوع بازاریابی برای همه ما آشنا است. پیش تر به بازاریابی دهان به دهان اشاره کردیم. یکی از بازاریابی­ های قدیمی که در ارزشمند کردن یک ویروس یا تبلیغ موثر است. در واقع در بازاریابی ویروسی ارزشی، ما با ارزش گذاری روی محصول، مشتری را ترغیب به خرید آن میکنیم. لازمه استفاده از این نوع بازاریابی، کیفیت خوب محصول است.

بازاریابی ویروسی چگونه عمل میکند؟

در صورتی در این امر موفق خواهید بود که راه­های انتقال آن را به خوبی یاد بگیرید. باید بدانید ویروس­ها از چه راهی بهتر تکثیر میشوند و همه گیری آن­ها با کمک چیست.

روش کلمه به وب (WOW):

در این روش، شما برای تبلیغ، محتوا و اطلاعات مفید را در وب سایت­ها قرار میدهید. این وب سایت­ها اطلاعات یادداشتی شما درمورد محصول را به ایمیل دریافت کنندگان و کاربران سایت ارسال میکند.

روش کلمه به ایمیل:

این نوع بازاریابی ویروسی، به صورت جوک و تصویر است. شما محتوای انتخابی را به ایمیل افراد ارسال میکنید. این سبک از انتقال تبلیغات امروزه زیاد مورد توجه قرار نمیگیرد.

روش دهان به دهان:

از موثر ترین و کارآمد ترین روش­ها، همین راه انتقالی است. شما با این کار تبلیغات را به صورت اخبار و شایعات و با کمک تکنیک­های برخورد با مشتری، انجام میدهید.

روش ارزیابی تبلیغات:

در این روش، از طریق گوگل و شبکه­ های اجتماعی، میتوان تبلیغاتی که بیشتر وایرال شده­اند را بررسی کرد. با این کار شما با درخواست­ها و نیازهای جامعه آشنا میشوید. اگر این کار به بهترین نحو صورت بگیرد، در بازاریابی ویروسی بسیار موثر خواهد بود.

روش بازگشت محصول:

برخی از برندهای خارجی، برای اینکه تیم خود را بسیار مردمی نشان بدهند، از این روش استفاده میکنند. در واقع، بازاریابی ویروسی بازگشتی، به فکر آینده است. با تبلیغات و ایجاد پاداش، مشتریان را به بازگشت دوباره دعوت میکنند.

شبکه­ های اجتماعی:

از دیگر روش­های مفید استفاده از نرم افزارهای اجتماعی است. پیج­های تبلیغاتی با قرار دادن محتوای تبلیغاتی، در بازاریابی وایرال بسیار کمک کننده هستند.

 ریتارگتینگ زامبی دنیای تبلیغات
ریتارگتینگ زامبی دنیای تبلیغات

با نحوه صحیح طراحی کمپین های تبلیغاتی ریتارگتینگ، کاربران خود را به مشتریانتان تبدیل کنید. در این مقاله استراتژی های وحشتناک و زامبی گونه، برای افزایش فروش به کاربران نیمه جانتان را یاد بگیرید.

ویژگی بازاریابی ویروسی

دیجیتال مارکتینگ در این زمینه به کمک صاحبان و فروشندگان برندها آمده است. از آنجایی که عملکرد بازاریابی ویروسی همانند یک ویروس است، پس در زمان کوتاه گسترش زیادی میابد. در این صورت محصول شناخته شده و در ابعاد بزرگ تری معرفی میشود. پس به اعتبار و ارزش برند شما افزوده میشود. وقتی ترافیک سایت شما بالا برود، یعنی جمعیت زیادی متوجه کالای شما شده اند و تبلیغات شما موثر بوده است.

اما یکی از دشوار ترین قسمت­های بازاریابی ویروسی، کنترل نکردن میزان نرخ رشد است. وقتی شما پیش بینی­ های لازم در مورد سرعت انتشار کالایتان را نداشته باشید، پاسخگویی به مشتری دشوار میشود. یکی از معایب بزرگی که صاحبان برندهای تجاری بزرگ با آن رو به رو هستند همین مورد است.

بازار کار بازاریابی وایرال در ایران

از الزامات مهم درمورد بازاریابی ویروسی در ایران، کیفیت خوب محصولات است. وقتی یک محصول از کیفیت بالایی برخوردار باشد، مشتری جذب آن خواهد شد. اما اگر ایرادی روی کار شما باشد، باید بگوییم در این سبک از بازاریابی موفق نخواهید بود. فراموش نکنید، تبلیغ محصولات رایگان و ارزان قیمت، یکی دیگر از روش­های خوب در جذب مشتری است. برای شناخته شدن میتوانید از اختتامیه­ ها کمک بگیرید و محصولات خود را در آنجا معرفی کنید. اگر محصولی برای ارائه دارید و از کیفیت آن مطمئنید، در ایران کسب و کار خوبی خواهید داشت.

در نهایت، سخنی کوتاه درباره بازاریابی ویروسی

اگر علاقه مند به استفاده از وایرال مارکتینگ هستید توصیه میکنیم محتوای خوب تولید کنید. جذب مشتری در صورتی رخ میدهد که محتوای تبلیغاتی شما مفید و کامل و کیفیت محصول تبلیغ شده بالا باشد. از طرفی، در صورتیکه جامعه هدف شما، به کالای ارائه شده نیاز داشته باشد، محصول شما دیده خواهد شد. وقتی تبلیغات شما خوب باشد، استراتژی بازاریابی تان نیز با موفقیت رو به رو میشود.

اشتراک گذاری در:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *