• شبکه تخصصی چاپ، بسته بندی و تبلیغات
  • تلفن: 02188283411

دره سیلیکون ولی قلب صنعت فناوری و نوآوری کجاست؟

دره سیلیکون ولی قلب صنعت فناوری و نوآوری کجاست؟

غیرممکن است که نام این دره را نشنیده باشید. منطقه‌ای که برای فعالان حوزه فناوری، یک آرمان شهر به حساب می‌آید. اما سیلیکون ولی چیست و چرا تا این حد موفقیت کسب کرده؟

بسیاری از اکوسیستم‌های استارتاپی در جهان هستند که می‌خواهند داستان موفقیت خلیج سانفرانسیسکو را تکرار کنند و به سیلیکون‌ولی ناحیه خودشان تبدیل شوند. از امارات در خاورمیانه تا استکهلم در شمال اروپا، همه یک معیار برای موفقیت در حوزه استارتاپی دارند. زیربنای قوی منطقه خلیج سانفرانسیسکو، دستیابی به متخصصان بااستعداد (مشاوران نرم افزار و طراحان وب سایت در این منطقه) و عوامل دیگر، این ناحیه را به یک مکان عالی در هدایت نوآوری تبدیل کرده است.

این منطقه علیرغم هزینه‌های عملیاتی بالا، همچنان مکانی فوق‌العاده برای شرکت‌های نوپایی است که می‌خواهند با راه‌حل‌های فنی منحصربه‌فرد در زمینه‌هایی مثل توسعه برنامه وب یا گسترش برنامه‌ موبایل مشهور شوند. استارتاپ‌ های بسیار زیادی درمیان شرکت‌های برتر فناوری در این منطقه وجود دارند که به برخی از موفق‌ترین آنها در یک سال گذشته نگاهی می‌اندازیم.

سیلیکون ولی به عنوان مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات شناخته می‌شود و تعداد زیادی از شرکت‌های فناوری بزرگ در این منطقه فعال هستند. این شرکت‌ها به تولید نرم‌افزار، سخت‌افزار، اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی، رباتیک، بلاکچین، تجارت الکترونیک و خدمات فناوری اطلاعات می‌پردازند.

دره سیلیکون ولی

سیلیکون ولی همچنین به عنوان جامعه استارتاپی پویا و پر از ایده‌پردازان و کارآفرینان شناخته می‌شود. این منطقه به عنوان مکانی برای شکل‌گیری و رشد استارتاپ‌های نوپا و نوآورانه معروف است. بسیاری از استارتاپ‌های موفق و پرطرفداری مانند اوبر، ایر بی‌ان‌بی، فیسبوک، گوگل و آمازون در سیلیکون ولی تأسیس شده و رشد کرده‌اند.

عوامل مختلفی باعث شده است که سیلیکون ولی به عنوان یک مرکز فناوری بزرگ شناخته شود. این عوامل شامل تمرکز بالای سرمایه، وجود دانشگاه‌های برتر مانند دانشگاه استنفورد و دانشگاه کالیفرنیا، فرهنگ کارآفرینی، پشتوانه قوی صنعت فناوری و حضور تعداد زیادی از نخبگان و متخصصان در این منطقه است.

سیلیکون ولی به عنوان یک مرکز فناوری بزرگ به توسعه و رشد شرکت‌های فناوری کمک می‌کند و اقتصاد منطقه را تحرک می‌دهد. این منطقه به عنوان یک مقصد جذاب برای کارآفرینان و متخصصان فناوری شناخته می‌شود و همچنین به عنوان مرجعی برای سایر مناطق و کشورها در حوزه فناوری و نوآوری است.

سیلیکون ولی کجاست؟

سیلیکون ولی یک منطقه در کالیفرنیا است که به عنوان قلب صنعت فناوری و نوآوری شناخته می‌شود. این منطقه در شبه جزیره سان فرانسیسکو واقع شده است و شهر های معروفی مانند سان خوزه، پالو آلتو، مونتن ویو و مونتری و پارک در آن قرار دارند.

سیلیکون ولی کجاست؟

این یک پاسخ جغرافیایی برای سوال دره سیلیکون کجاست به حساب می‌آید. اما ایده ساخت چنین منطقه‌ای به دوران رکود بزرگ در آمریکا باز می‌گردد؛ یعنی دوره‌ای بین سال‌های ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۹ که جهان درگیر مشکلات شدید اقتصادی بود و امریکا هم از این قاعده مستثنی نبود.

فردریک ترمان، استاد آن زمان دانشگاه استنفورد در رشته مهندسی، به دنبال آن بود تا برای دانشجویان خود کاری دست و پا کند. او دو تن از دانشجویان خود به نام‌های ویلیام هیولت و دیوید پاکارد را تشویق کرد تا یک شرکت به راه بیاندازند و حتی حمایت‌های مالی نیز برای آنها ایجاد کرد. شرکتی که به نام hp آن را می‌شناسیم.

پس از جنگ جهانی دوم، ترمان که به دنبال ایجاد رابطه میان جوانان تازه فارغ التحصیل شده با دنیای تجارت بود، با کمک دولت مرکزی، زمین‌هایی را در اختیار شرکت‌های نوپایی همچون hp، جنرال الکتریک و کداک قرار داد تا کسب و کار خود را گسترش بدهند. در حقیقت نام این منطقه دره سانتا کلارا است اما از سال ۱۹۷۱ به این سو به این نام شهرت یافت. نامی که اولین بار دان هوئلفر در مجموعه مقالاتی که در الکترونیک نیوز منتشر کرد به کار برد.

گوگل، فیسبوک، نتفلیکس و بسیاری دیگر، از شرکتهای سیلیکون ولی هستند که از همینجا کار خود را آغاز کردند و به مدد اینهاست که دره سیلیکون ولی به قلب فناوری تبدیل شده و هدایت‌گر دنیای مدرن است.

موفق‌ترین استارتاپ‌های ۲۰۲۳ در سیلیکون‌ولی

در سال ۲۰۲۳، بسیاری از استارتاپ‌های مختلف در سیلیکون ولی موفقیت‌های قابل توجهی داشتند. اما به دلیل عدم اطلاعات دقیق در دسترس، نمی‌توانم درباره موفق‌ترین استارتاپ‌های سال ۲۰۲۳ صحبت کنم.
اما برخی از استارتاپ‌های معروف و موفق سال‌های گذشته در سیلیکون ولی عبارتند از:

استارتاپ Next Insurance

یک استارت‌آپ متحول کننده فناوری بیمه است که منجر به تغییر در تضمین تضمین بیمه کوچک می‌شود. با استفاده از یک پلتفرم دیجیتال بصری، سیاست های پولی و اعتباری به صرفه ای را ارائه می دهند و کارگزاران سنتی را دور می زنند. سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی آن‌ها این فرآیند را ساده می‌کند و قول‌های سریع‌مشی و رسیدگی به ادعاها را می‌دهد.

مکان: پالو آلت

صنعت: Insurtech

بنیانگذاران: آلون هوری، گای گلدشتاین، نیسیم تاپیرو

تاسیس در: ۲۰۱۶

بودجه: ۸۸۱ میلیون دلار

سرمایه گذاران عبارتند از: Battery Ventures، FinTLV Ventures

استارتاپ Next Insurance در دره سیلیکون ولی

یک فرصت عالی برای موفقیت دارد زیرا آنها زیرمجموعه Alphabet، شرکت مادر گوگل هستند. با حجم زیادی از بودجه در آنها، آنها می توانند هواپیماهای بدون سرنشین خود را برای تحویل محصولات در سه قاره بسازند و توزیع کنند.

مکان: پالو آلتو

صنعت: پهپاد

بنیانگذاران: آدری گلمن

تاسیس در: ۲۰۱۸

بودجه: نامعلوم

استارتاپ wing مستقر در دره سیلیکون ولی حمل و نقل

کشاورزی سال‌هاست که نیاز مبرمی به به‌روزرسانی فناوری‌ها و Biome Makers در این راه پیشرو است. نرم افزار تجزیه و تحلیل میکروبیوم آنها به کشاورزان اجازه می دهند تا با تولید محصول و داده های میکروبیوم خاک، محصولات خود را پایدارتر مدیریت کنند. آنها بیش از ۲۰ میلیون دلار سرمایه از سرمایه گذاران برتر جمع آوری کرده اند و به رشد خود ادامه می دهند.

مکان: ساکرامنتو

صنعت: فناوری کشاورزی

بنیانگذاران: آلبرتو بکارس، آدریان فرو

تاسیس در: ۲۰۱۵

بودجه: ۲۵ میلیون دلار

سرمایه گذاران عبارتند از: JME Ventures، Seaya Ventures

استارتاپ Biome Makers در حوزه کشاورزی مستقر در دره سیلیکون ولی

مواردی که Wing از هواپیماهای بدون سرنشین برای تحویل محصولات استفاده می کنند، Nuro نیز از وسایل نقلیه خودران استفاده می کند که می توانند کالاهای محلی مختلف را تحویل دهند.

مکان: کوهستان

صنعت: خودروهای خودمختار

بنیانگذاران: دیو فرگوسن، جیاجون ژو

تاسیس در: ۲۰۱۶

بودجه: ۲.۱ میلیارد دلار

سرمایه گذاران عبارتند از: Google، Softbank Vision Fund

استارتاپ Nuro ساخت هواپیما و خودروهای بی سرنشین حمل کالا در سیلیکون ولی

برای شرکت‌هایی که از SQL استفاده می‌کنند و عاشق آن‌ها هستند، Dremio یک پلتفرم lakehouse ارائه می‌کند که امکان دسترسی آسان به داده‌های باز را ایجاد می‌کند. یکی از شرکت‌های Dremio این است که این شرکت می‌تواند از جامعه استاندارد مانند Apacheberg و Apache Arrow موتورهای پردازش خود استفاده کند.

مکان: سانتا کلارا

صنعت: کلان داده

بنیانگذاران: ژاک نادو، تومر شیران

تاسیس در: ۲۰۱۵

بودجه: ۴۱۰ میلیون دلار

سرمایه گذاران عبارتند از: شرکای Lightspeed Venture، Sapphire Ventures

استارتاپ Dremio مستقر در سیلیکون ولی

سیستم های بانکی تا حد زیادی افراد زیر ۱۸ سال قانونی را نادیده گرفته اند، اما با Step، اکنون یک راه حل وجود دارد. یک حساب بانکی با تلفن همراه آنها ایجاد کرده‌اند که به خانواده‌ها در مدیریت پول و آموزش سواد مالی به کودکان کمک می‌کند. Step همچنین یک کارت نقدی با کنترل‌ والدین برای هزینه‌ها و اعلان‌های تراکنش می‌دهد.

مکان: پالو آلتو

صنعت: فین تک

بنیانگذاران: الکسی کالینیچنکو، سی جی مک دونالد

تاسیس در: ۲۰۱۸

بودجه: ۴۹۱.۳ میلیون دلار

سرمایه گذاران عبارتند از: General Catalyst، Franklin Templeton Investments

استارتاپ step اپلیکیشن بانکی مستقر در سیلیکون ولی

از هوش مصنوعی (AI) برای کمک به تیم های فروش برای بهره وری بیشتر استفاده می کنند. پلتفرم آنها با ارائه پیشنهادات در مورد اینکه با چه کسی، چه چیزی و چه زمانی صحبت می کنند، به فروشندگان کمک می کنند. با People.ai، شرکت ها چرخه‌های فروش خود را کوتاه می کنند که منجر به افزایش درآمد و کاهش هزینه‌های آنها می‌شود.

مکان: سانفرانسیسکو

صنعت: هوش مصنوعی

بنیانگذاران: اولگ روگینسکی

تاسیس در: ۲۰۱۶

بودجه: ۲۰۰ میلیون دلار

سرمایه گذاران عبارتند از: Andreessen Horowitz، Lightspeed Venture Partners، Y Combinator

استارتاپ People.ai هوش مصنوعی در حوزه فروش مستقر در سیلیکون ولی

دنیایی که در آن همه دستگاه‌های فناوری ما تنها با نشانه‌های کلامی فعال می‌شوند، به لطف Sound Hound آنها از هوش مصنوعی برای فعال کردن فناوری صوتی استفاده می کنند که در آن شما می توانید به جای نیاز به وارد کردن دستی دستورات، با دستگاه های خود مکالمه داشته باشید. مکان: سانتا کلارا

صنعت: هوش مصنوعی

بنیانگذاران: جیمز هوم، کیوان مهاجر، مجید امامی

تاسیس در: ۲۰۱۵

بودجه: ۳۵۱ میلیون دلار

این ها تنها چند نمونه از استارتاپ‌های معروف و موفق در سیلیکون ولی هستند. بسیاری از شرکت‌های دیگر نیز در این منطقه وجود دارند که در حال توسعه و رشد هستند.

اپلیکیشن Sound Hound موسیقی در سیلیکون ولی

معرفی استارتاپ‌های حوزه بلاکچین در سیلیکون ولی

بیشتر شنیده‌های ما درمورد بلاکچین در زمینه ارزهای دیجیتال است. از هنگام پیدایش بیت‌کوین در یک دهه گذشته، از فناوری بلاکچین به عنوان راه‌حل بسیاری از چالش‌های دیگر الگو گرفته شده‌است. بلاک چین به‌شدت در برابر دستکاری داده‌ها (تقلب) مقاوم است و شاید به مشکلات امنیتی هم کمک کند.

از این رو، در حال حاضر موسسات مالی به دنبال تحقیق و توسعه این حوزه هستند، اما می‌تواند بر دیگر صنایع نیز تاثیر بگذارد. برای مثال، با بلاکچین اندازه‌گیری میکرو و کسب درآمد خرد امکان‌پذیر می‌شود. در این صورت، بلاکچین برای سازندگانی مهم است که حالا می‌توانند به طور خودکار سهم خود را از توزیع کار کسب کنند.

در سال ۲۰۲۳، استارتاپ‌های حوزه بلاکچین در سیلیکون ولی به شدت در حال رشد و توسعه هستند. این استارتاپ‌ها به توسعه و اجرای فناوری بلاکچین در صنایع مختلف مانند مالی، لجستیک، سلامت، امنیت و غیره می‌پردازند. در زیر، تعدادی از استارتاپ‌های برتر حوزه بلاکچین در سیلیکون ولی را معرفی می‌کنیم

موسس: راجا راماچاندران

مبلغ کل بودجه: ۲.۴ میلیون دلار

رایپ از بلاکچین و اینترنت اشیا برای ایجاد تحول در حوزه زنجیره­‌ تأمین غذای دیجیتال استفاده می­‌کند. به پشتوانه این فناوری­ کاربران می‌­توانند درباره کیفیت غذای خود، منشأ آن و خیلی چیزهای دیگر اطلاعات بیشتری کسب کنند. این اطلاعات به آنها کمک می­‌کند تا انتخاب آگاهانه‌­ای داشته باشند و به عنوان مصرف‌کننده آگاه‌­تر باشند. اما این تنها امتیاز فناوری فوق نیست.

کشاورزان نیز می‌­توانند از آن برای خودکارسازی فرآیندهای داخلی استفاده کنند و پاسخگوی نیازهای بازار فعلی برای محصولات باکیفیت و پایدار باشند. رایپ قابلیت رویت و ردیابی زنجیره­‌ تامین، اشتراک‌گذاری، انباشتگی و تراکم امن داده‌­ها و نوعی ادغام قابل ارتقای اینترنت اشیا، دستگاه گیرنده ثبت اطلاعات و بلاکچین را ارائه می­‌دهد.

بنیانگذاران: یوآنیسجیاناروس، مایکلدانورث
مبلغ کل بودجه: ۶.۲ میلیون دلار

وایر می­‌خواهد با راه‌حل­‌های پیشرفته بلاکچین انقلابی در صنعت بانکداری ایجاد کند. این استارتاپ که در سال‌ ۲۰۱۳ تاسیس شده، از فناوری اختصاصی بلاکچین برای فعال‌کردن امکان پرداخت­‌های برون­‌مرزی استفاده می­‌کند. با این کار زمان و هزینه‌هایی را کاهش می­‌دهد که معمولا با بانک­‌ها و سایر موسسات مالی همراه هستند. در اکثر مواقع، بانک‌­ها در ۳ روز و با دریافت ۴ تا ۶‌ درصد کارمزد، اقدام به انتقال بین­‌المللی پول می‌­کنند. وایر امکان تکمیل تراکنش­‌ها را در کمتر از ۶ ساعت با هزینه­‌ای کمتر از یک درصد فراهم می‌کند.

بنیانگذاران: بیل بارهیت

مبلغ کل بودجه: در دسترس نیست

Abra یک برنامه چند‌منظوره است که با آن می­‌توانید ۳۰ ارز دیجیتال، ۵۰ ارز سنتی موجود در قالب اسکناس و مسکوک و نوعی شاخص رمز‌ارز که در نوع خود اولین است، یعنی بیت­‌تِن را بخرید، بفروشید و ذخیره کنید. چشم­انداز و هدف آنها نوعی سیستم مالی جهانی باز است که برای همه در دسترس است.

تیم آنها که در سال‌ ۲۰۱۴ به دست بیل بارهیت تشکیل شده، در سیلیکون‌ولی مستقر است. او یک کارآفرین منظم و پیشکسوت در زمینه همراه­‌بانک جهانی است. این تیم متعهد شده که برای همیشه روش انتقال پول در جهان را تغییر دهد.

استارتاپ Abra در حوزه ارز دیجیتال در سیلیکون ولی

یک استارتاپ بلاکچین که به توسعه پلتفرم‌های بلاکچین برای صنایع مالی و بانکداری می‌پردازد. این شرکت به توسعه راهکارهای امنیتی برای تبادل داده‌های مالی و اطلاعات بانکی با استفاده از تکنولوژی بلاکچین می‌پردازد.

یک استارتاپ بلاکچین که به توسعه راهکارهای هویت دیجیتال برای حفظ حریم خصوصی و امنیت هویت افراد می‌پردازد. این شرکت با استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای تأمین هویت دیجیتال و اثبات هویت افراد در سرویس‌های آنلاین می‌پردازد.

یکی دیگر از استارتاپ های بلاکچینی که به توسعه راهکارهای اینترنت اشیاء برای صنایع مختلف مانند لجستیک، تولید و انرژی می‌پردازد. این شرکت به استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای امنیت و اثبات صحت داده‌ها در شبکه‌های اینترنت اشیاء می‌پردازد

یکی از استارتاپ های بلاکچین که روبه پیشرفت است و راهکارهای بلاکچین برای صنعت فارماسیوتیکال و زنجیره تأمین دارو می‌پردازد. این شرکت به استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای اثبات اصالت و امنیت داروها و کاهش تقلب در زنجیره تأمین دارو می‌پردازد.

یکی استارتاپ بلاکچینی که به توسعه پلتفرم‌های بلاکچین برای صنایع مختلف مانند بیمه، سلامت و املاک می‌پردازد. این شرکت به استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای افزایش شفافیت، کارآمدی و امنیت در صنایع مختلف می‌پردازد.

این استارتاپ‌ها فقط نمونه‌ای از استارتاپ‌های بلاکچین در سیلیکون ولی هستند و هنوز بسیاری از استارتاپ‌های دیگر در حوزه بلاکچین در این منطقه در حال رشد و توسعه هستند.

معرفی استارتاپ‌های حوزه فین‌تک در سیلیکون ولی

فناوری مالی، بازار بسیار بزرگی است. انتظار می‌رود که حتی تا سال‌ ۲۰۲۳ از این هم دو برابر بزرگ‌تر شود. دلیل بزرگ و مهم‌بودن آن این است که با کارهایی که همه ما انجام می‌دهیم، سروکار دارد؛ پرداخت‌های دیجیتال، دارایی اشخاص، تامین مالی جایگزین، ارزهای دیجیتال و دیگر جایگزین‌های نقدی دیجیتال.

کمپانی‌های فینتک اغلب از فناوریه‌ای بلاک چین به نفع خود استفاده می‌کنند. این به دلیل میزان داده‌هایی است که آنها درباره کاربران و آسیب‌پذیری آنان در برابر کلاهبرداری جمع‌آوری می‌کنند. شرکت‌های فین‌تک باید‌ روی مسائل امنیتی تمرکز کنند، چراکه پایگاه‌های اطلاعاتی آنها می‌تواند برای هکرها وسوسه‌انگیز باشد. شرکت‌های فینتک به‌زودی زندگی ما را تغییر خواهند داد.

استارتاپ Sparkling Logic

بنیانگذاران: کارلوس سرانومورالس، کارول-آنماتینگنون، داوورینکوچان

مبلغ کل بودجه: ذکر نشده است

Sparkling Logic به سازمان­‌ها کمک می­‌کند تا با استفاده از یادگیری ماشینی، قوانین تجاری و تجزیه و تحلیل تصمیم­‌گیری، بتوانند تصمیمات تجاری هوشمند بگیرند. شرکت‌­ها می­‌توانند از طریق قیمت­‌گذاری پویا حداکثر ارزش را از تعاملات مشتری استخراج کنند.

این برنامه شامل مدیریت ریسک و رعایت اصول صنعت خدمات مالی برای مدیریت کلاهبرداری لحظه‌­ای در تراکنش­‌های روزانه نیز می­‌شود. Sparkling Logic از اینترنت اشیا نیز در صنایع آب و برق و انرژی استفاده می­‌کند تا از طریق حسگرها و از راه دور بر تجهیزات نظارت داشته باشد.

بنیانگذاران: کارلوس دومینگو، جیمی فین، شیفینکلشتاین، تالالیاشیو

مبلغ کل بودجه: ۱۲.۸ میلیون دلار

Securitize نام بستری است که برنامه‌­های نرم­‌افزاری نوشته شده در آن قابل اجرا و استفاده هستند و شرکت­‌ها می‌­توانند از آن برای به جریان انداختن و مدیریت اوراق بهادار دیجیتال (توکن­ بهادار) از جمله توزیع سهام، تقسیم سود و بازخرید سهام استفاده کنند. پروتکل اوراق بهادار دیجیتال این استارتاپ (پروتکل دی‌اِس) امکان انجام یک تجارت یکپارچه و کاملا سازگار را به طور هم‌زمان در چندین بازار ممکن می­‌سازد. Securitize پیشرو در فضای توکن بهادار است.

استارتاپ چارلی فاینانس

بنیانگذاران: ایلیان جورجیِو، ایوو پاراشکوف، رابرت لودمن

مبلغ کل بودجه: ۹ میلیون دلار

این یک پنگوئن (آرش چک کند) رایگان متن­‌گرا‌ست که به مصرف­‌کنندگان کمک می­‌کند تا امور مالی خود را به­‌طور بهینه و کارآمد مدیریت کنند. این ابزار به طور مداوم تراکنش­‌های شما را دنبال می­‌کند و زمانی که باید نگاه دقیق­تری به چیزی داشته باشید، هشداری برای شما ارسال می­‌کند. چارلی توصیه­‌های مالی و با‌کیفیتی ارائه می­‌دهد که کاربران را با پیچیدگی­‌ها و جزئیات نمی­‌ترسانند، در عوض نکات کاربردی و ساده­ای را در اختیار آنها قرار می‌­دهد.

اپلیکیشن و استارتاپ Charlie فاینانس در سیلیکون ولی

استارتاپ Ripple

یک استارتاپ فین‌تک که به توسعه پلتفرم‌های پرداخت بین‌المللی برای بانک‌ها و سازمان‌های مالی می‌پردازد. این شرکت به استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای انجام تراکنش‌های سریع و ارزان در سراسر جهان می‌پردازد.

یک استارتاپ فین‌تک که به توسعه پلتفرم‌های تبادل و کیف پول دیجیتال برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم می‌پردازد. این شرکت به استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای امنیت و شفافیت در تبادل ارزهای دیجیتال می‌پردازد.

یکی دیگر از استارتاپ فین‌تک که درحال پیشرفت است در پلتفرم‌های معاملات سهام آنلاین برای سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و عمومی می‌پردازد. این شرکت به استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای افزایش سرعت و کارآمدی در معاملات سهام می‌پردازد.

استارتاپ فین‌تک که به پیشرفت است در پلتفرم‌های پرداخت دیجیتال و تبادل ارزهای دیجیتال برای سازمان‌ها و مشتریان می‌پردازد. این شرکت به استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای امنیت و شفافیت در تبادل ارزهای دیجیتال می‌پردازد.

استارتاپ Kraken

یک استارتاپ فین‌تک که به توسعه پلتفرم‌های تبادل ارزهای دیجیتال برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌پردازد. این شرکت به استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای امنیت و شفافیت در تبادل ارزهای دیجیتال می‌پردازد.

معرفی استارتاپ‌های حوزه اینترنت اشیا (Internet of Things) در سیلیکون ولی

ما می­‌توانیم پیشرفت و تحول اینترنت اشیا‌ را به صورت روزمره ببینیم. اتومبیل­‌هایی که به‌تازگی طراحی شده‌­اند، به اینترنت متصل هستند و آماده برقراری ارتباط با یکدیگر‌ند. یخچال­‌های آینده مواد غذایی را به‌صورت آنلاین سفارش خواهند داد، مثلا اگر نوشابه مورد علاقه شما تمام شده باشد. درنهایت، بیشتر لوازم و دستگاه­‌های ما برای همکاری با هم و بهبود زندگی ما به هم متصل خواهند شد. افراد حتی قبل از اینکه بدانند به آنها نیاز دارند، پیشنهادهای شخصی بیشتری دریافت خواهند کرد. در نتیجه توسعه فناوری و خلاقیت تقریبا نامحدود انسانی، استارتاپ­‌های جدید اینترنت اشیا به طور منظم ظهور می­‌کنند.

در سال ۲۰۲۳، استارتاپ‌های حوزه اینترنت اشیا (Internet of Things) در سیلیکون ولی می‌توانند نقش مهمی در توسعه فناوری و ابزارهای هوشمند بازی کنند. اینترنت اشیا به عنوان یک شبکه ارتباطی بین اشیا و دستگاه‌ها، امکان جمع‌آوری و تبادل داده‌ها را بین اشیا فراهم می‌کند و به طور گسترده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال، استارتاپ‌هایی که در حوزه خانه هوشمند فعالیت می‌کنند، می‌توانند از تکنولوژی اینترنت اشیا برای ارتباط و کنترل دستگاه‌های خانگی استفاده کنند. این دستگاه‌ها می‌توانند شامل سیستم‌های روشنایی هوشمند، سیستم‌های گرمایش و سرمایش هوشمند، دستگاه‌های امنیتی هوشمند و سایر دستگاه‌های خانگی باشند. استفاده از اینترنت اشیا در خانه هوشمند، به کاربران امکان می‌دهد تا از راه دور به دستگاه‌های خانگی خود دسترسی داشته باشند و آن‌ها را کنترل کنند.

علاوه بر این، استارتاپ‌های حوزه اینترنت اشیا می‌توانند در صنایع دیگر نیز فعالیت کنند. برای مثال، در صنعت حمل و نقل، اینترنت اشیا می‌تواند به عنوان یک راهکار هوشمند برای پیش‌بینی و کاهش ترافیک و همچنین بهبود امنیت و کارایی استفاده شود. استارتاپ‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، می‌توانند سامانه‌های جمع‌آوری داده و تحلیل آن‌ها را ارائه دهند و با استفاده از این داده‌ها، به مدیران و سازمان‌ها کمک کنند تا تصمیمات بهتری در مورد مدیریت ترافیک و امنیت بگیرند.

به طور کلی، استارتاپ‌های حوزه اینترنت اشیا در سیلیکون ولی در سال ۲۰۲۳ می‌توانند به عنوان پیشروان در توسعه فناوری و ابزارهای هوشمند نقش مهمی ایفا کنند. اما برای معرفی استارتاپ‌های خاص در این حوزه، نیاز به دسترسی به اطلاعات جدیدتر و منابع خبری و تحقیقات بروز است.

موسس: آمارهانسپال

مبلغ کل بودجه: ۱۷۹ میلیون دلار

هدف این استارتاپ از میان برداشتن نیروی انسانی از تولید لوازم الکترونیکی است. Bright Machines راهکارهایی را برای ساخت میکرو کارخانه‌های روبات‌محور، حسگرهای اینترنت اشیا‌، تجزیه و تحلیل داده‌ها، مهندسی فرآیند و یادگیری ماشینی ارائه می‌دهد. در نتیجه کناره‌گیری نیروی انسانی، می‌توان دستگاه‌ها را سریع‌تر، با نقص‌های کمتر و کیفیت یکسان تولید کرد.

استارتاپ Bright Machines ساخت ماشین های رباتیک در سیلیکون ولی

بنیانگذاران: لوگانجاگر، متیو گریگوری، مرینا لوادهوا

مبلغ کل بودجه: ۵.۲ میلیون دلار

هدف استارتاپ Ockam حل مشکل قابلیت توسعه و امنیت سیستم‌های اینترنت اشیا‌ست. این استارتاپ نوعی پلتفرم بدون سرور را به شرکت‌هایی عرضه می‌کند که سیستم‌های غیرمتمرکز دستگاه‌های متصل به هم را می‌سازند و توسعه می‌دهند. امنیت در سیستم‌های اینترنت اشیا‌ نقش حیاتی دارد، چون فقط طرح‌ها و نرم‌افزارهای قابل اعتماد هستند که آنقدر به تعداد کافی کاربران را جذب می‌کنند که به سودآوری لازم می‌رسند. همه دستگاه‌های درون یک سیستم خاص که با Ockam ساخته شده‌اند، می‌توانند پیام‌های امنی را مبادله کنند و سطح امنیت مطلوب را تضمین نمایند.

بنیانگذاران: در دسترس نیست

مبلغ کل بودجه: ۱۱۲ میلیون دلار

رسالت این استارتاپ توانمندسازی مشاغل برای استفاده از دستگاه‌های متصل‌شده‌ جدید بدون ترس از خطر حملات سایبری است. آنچه که آرمیس را منحصربه‌فرد و قابل توجه می‌کند، سرعت تبدیل مفاهیم به محصولات و یک پیشینه‌ موفق از نوآوری در پلتفرم آن است. آرمیس یک پلتفرم امنیتی دارای درجه سازمانی است که دستگاه‌های داخل و خارج از شبکه را پیدا می‌کند، یکسره عملکرد نقطه پایانی را برای شناسایی خطرات و حملات تجزیه و تحلیل می‌کند‌ و از سیستم‌ها و اطلاعات بسیار مهم با شناسایی دستگاه‌های مخرب یا مشکوک و قرنطینه کردن آنها محافظت می‌کند.

معرفی استارتاپ‌های حوزه فناوری هواپیماهای بدون سرنشین در سیلیکون ولی

فناوری هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) چیزی فراتر از حد یک وسیله نقلیه هوایی بدون سرنشین است. زهپاد (زیردریایی هدایت‌پذیر از دور) و وسیله نقلیه زمینی بدون سرنشین هم در این گروه هستند. بر اساس تجزیه و تحلیل PwC در حالی که ارزش بازار فناوری پهپاد حدود ۱۰ میلیارد دلار است، ارزش بازار جهانی خدمات آن ممکن است ۱۲ برابر بیشتر باشد.

دلیل آن این است که پهپادها می‌توانند تقریبا هر صنعتی را که امروزه می‌شناسیم، تغییر دهند. از صنعت ساخت‌و‌ساز شروع می‌شود، به صنعت دفاع و امنیت، به پاسخ اضطراری شرایط بحران و کمک‌های بشردوستانه، تا مراقبت‌های بهداشتی می‌رسد. جالب اینکه، توسعه و گسترش فناوری هواپیماهای بدون سرنشین تکنولوژی ضد‌پهپاد را نیز در حول محور امنیت و حفظ حریم شخصی به همراه خواهد داشت.

در حال حاضر، استارتاپ‌های حوزه فناوری هواپیماهای بدون سرنشین در سیلیکون ولی به شدت در حال رشد و توسعه هستند. این استارتاپ‌ها با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و سنسورها، هواپیماهای بدون سرنشین را به طور خودکار و بدون نیاز به خلبان کنترل می‌کنند.
این استارتاپ‌ها و بسیاری دیگر در حال توسعه و آزمایش هواپیماهای بدون سرنشین هستند که در آینده می‌توانند نقش مهمی در حمل و نقل و صنایع دیگر ایفا کنند.

بنیانگذاران: کالین بیگلی، فرگوسن وبل، تیموتی هریس

مبلغ کل بودجه: ۴۸.۸ میلیون دلار

Swift Navigation به عنوان یک شرکت جی‌پی‌اِس (سامانه موقعیت‌یاب جهانی) شروع به کار کرد. امروزه این کمپانی نه‌تنها نوعی گیرنده‌ جی‌پی‌اِس ارزان و بسیار دقیق را ارائه می‌دهد که می‌تواند موقعیت یابی را درست‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر کند، بلکه اکوسیستمی از راه‌کارهای موقعیتیابی را نیز عرضه می‌کند که در توسعه و گسترش وسایل نقلیه بدون راننده (خودگردان) اعمال می‌شود. راه‌حل‌های آنها را می‌توان برای هواپیماهای بدون سرنشین، وسایل نقلیه موتوری (همچنین وسایل نقلیه کاملا خودگردان) و موارد دیگر استفاده کرد.

استارتاپ Swift Navigation ساخت جی پی اس در سیلیکون ولی

بنیانگذاران: کینانویروبک، کلررینودو، ویلهتزلر

مبلغ کل بودجه: ۲۳۳ میلیون دلار

Zipline فناوری پهپاد پیشرفته را با مِدتِک ترکیب می‌کند. آنها امنیت تحویل اضطراری لوازم پزشکی ضروری را برای افراد نیازمند تامین می‌کنند. تکنولوژی آنها تقریبا در همه جای دنیا کار می‌کند و مکمل یا حتی جایگزین وسایل حمل‌و‌نقل سنتی می‌شود. این کمپانی تضمین می‌کند که روش نگهداری و جابه‌جایی آنها از مبدأ به مقصد با بالاترین استانداردهای پزشکی مطابقت دارد. هواپیماهای بدون سرنشین آنها که با باتری کار می‌کنند، کوچک و سریع هستند، از این رو می‌توانند به طور مستقیم به مقصد برسند. جالب اینکه، Zipline افراد بااستعداد هر منطقه را برای کمک به رشد جوامع استخدام می‌کند.

بنیانگذاران: اندرو برانا

مبلغ کل بودجه: در دسترس نیست

یکی از استارتاپ‌های برجسته در این حوزه، شرکت “وینگ” (Wing) است. این شرکت تحت پوشش شرکت مادر آلفابت (Alphabet) قرار دارد و در حال توسعه هواپیماهای بدون سرنشین برای ارسال کالاهای کوچک است. هواپیماهای بدون سرنشین وینگ با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی و سنسورهای پیشرفته، قادر به شناسایی و ارسال کالاها در مناطق مختلف هستند.

چه می‌شد اگر می‌توانستید فقط با استفاده از تلفن خود چیزی را مستقیما در عرض چند دقیقه به صورت هوایی تهیه کنید؛ سریع‌تر، ایمن‌تر و با تولید دی‌اکسیدکربن کمتر نسبت به زمانی که به‌صورت زمینی تحویل داده می‌شد؟ Wing آینده تحویل کالا را تغییر می‌دهد. آنها یک سرویس تحویل کالای فوری با پهپاد هستند که می‌توانند غذا، دارو‌ یا سایر موارد درخواستی را در عرض چند دقیقه تحویل دهند.

به‌علاوه آنها برای جابه‌جایی ایمن این هواپیماهای بدون سرنشین در آسمان نوعی پلتفرم کنترل حرکت پهپاد ابداع کرده‌اند. خدمات Wing سریع‌تر و ایمن‌تر هستند و آلودگی کمتری نسبت به حمل‌و‌نقل سنتی تولید می‌کنند.

Wing که اول سال‌ ۲۰۱۲ در Factory X, Moonshot Factory پایه‌گذاری شد، در حال حاضر یکی از زیر مجموعه‌های شرکت آلفابت است. آنها به‌دنبال افراد کنجکاو و ماجراجو هستند که از چالش‌ها و مسائل حل‌نشده انگیزه بالایی می‌گیرند. Wing از اقشار مختلف زندگی می‌آید و اشتیاق به ایده‌های عالی دارد.

یک استارتاپ دیگر در این حوزه، شرکت زوم (Zunum Aero) است. این شرکت در حال توسعه هواپیماهای بدون سرنشین الکتریکی است که برای پروازهای کوتاه مسافت طراحی شده‌اند. هدف اصلی زوم، افزایش سرعت و کارایی سفرهای هوایی در فواصل کوتاه است.

استارتاپ دیگری که در این حوزه فعالیت می‌کند، شرکت کورا (Cora) است. این شرکت تحت پوشش شرکت مادر گوگل قرار دارد و در حال توسعه هواپیماهای بدون سرنشین برای حمل و نقل شهری است. هواپیماهای بدون سرنشین کورا با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی و سنسورهای پیشرفته، قادر به حمل و نقل مسافران در شهرها هستند

معرفی استارتاپ‌های حوزه FoodTech در سیلیکون ولی

در نیمه اول سال ۲۰۲۰، حجم سرمایه‎‌­گذاری در بازار جهانی FoodTech در مقایسه با مدت مشابه سال‌ ۲۰۱۹ به مقدار ۱۵.۴ درصد رشد داشته است. این ۶ ماه نشان داده ‌که پلتفرم­‌های سوپر-اَپ و ارسال غذا از لحاظ تعداد سرمایه­‌گذاران هنوز در بین جذاب‌ترین­‌ها قرار دارند و افراد زیادی روی این پلتفرم­‌ها سرمایه­‌گذاری می‌­کنند. در مجموع، این شرکت­‌ها ۳۳۱ معامله به ارزش ۸.۶ میلیارد دلار منعقد کردند.

بنیانگداران: در دسترس نیست

مبلغ کل بودجه: ۱.۴ میلیارد دلار

Impossible Foods با ابداع بهترین روش برای تهیه انواع گوشت و پنیر مورد علاقه ما بدون استفاده از حیوانات، سیستم غذایی جهانی را به کلی تغییر می‌دهد. وبسایت رسمی آنها می‌گوید: ما با درک و شناخت آن حسی که در تجربه چالش‌برانگیز و شگفت‌انگیز خوردن گوشت و محصولات لبنی دوستش داریم، شروع می‌کنیم و سپس در دنیای گیاهان جست‌وجو می‌کنیم تا مواد مغذی و پروتئین‌های خاص را پیدا کرده و با هم ترکیب کنیم که بتوانیم همان تجربه را بازآفرینی کنیم.

مأموریت آنها تهیه غذای بی‌خطر است؛ یعنی خوشمزه، سالم برای انسان و سالم برای این سیاره. این کمپانی از سوی اساتید مشهور دانشگاه استنفورد و با حمایت آینده‌‌نگران و سرمایه‌گذاران جسور و پیشرو طرح‌ریزی و تاسیس شد.

استارتاپ Clear Labs

موسس: ساسان امینی، ماهنی قراشی

مبلغ کل بودجه: ۶۳.۵ میلیون دلار

در Clear Labs متخصصان برنامه‌های بسیار دقیق‌تر و حساس‌تری در خصوص کیفیت و ایمنی مواد غذایی را به اجرا می‌گذارند. آنها این کار را از طریق آزمایش‌های جامع ژنومی و تحقیقات پیشرفته ‌روی داده‌ها انجام می‌دهند. بنیانگذاران این کمپانی مطمئن هستند که محصول آنها آینده فناوری غذایی است.

یکی از استارتاپ‌های برجسته در حوزه FoodTech در سیلیکون ولی، شرکت اوبر ایتس (Uber Eats) است. این شرکت به عنوان یک پلتفرم آنلاین برای سفارش غذا از رستوران‌ها و تحویل آن به مشتریان فعالیت می‌کند. اوبر ایتس با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی و الگوریتم‌های پیشرفته، به کاربران خود امکان می‌دهد غذا را به راحتی و به سرعت سفارش داده و تحویل بگیرند.

استارتاپ و اپلیکیشن Uber Eats ابرایتس حمل غذا

استارتاپ دیگری که در حوزه FoodTech فعالیت می‌کند، شرکت دوردش (DoorDash) است. این شرکت نیز به عنوان یک پلتفرم آنلاین برای سفارش غذا و تحویل آن به مشتریان فعالیت می‌کند. دوردش با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی و الگوریتم‌های پیشرفته، به کاربران خود امکان می‌دهد غذا را به راحتی و با سرعت بالا سفارش داده و تحویل بگیرند.

استارتاپ سیلو (Cilantro) نیز یکی دیگر از شرکت‌های فعال در حوزه FoodTech است. این شرکت با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی و الگوریتم‌های پیشرفته، به کاربران خود امکان می‌دهد غذاهای سالم و تازه را سفارش داده و تحویل بگیرند. سیلو با تلاش برای ارائه غذاهای سالم و با کیفیت، به مشتریان خود راضی کرده و جایگاه قابل توجهی در بازار FoodTech به دست آورده است.

به طور کلی، استارتاپ‌های حوزه FoodTech در سیلیکون ولی با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و الگوریتم‌های هوش مصنوعی، بهبود و سرعت بخشیده‌اند به فرآیند سفارش غذا و تحویل آن به مشتریان و در نتیجه، صنعت غذا را تغییر داده‌اند.

معرفی استارتاپ‌های حوزه VR/AR در سیلیکون ولی

امروزه صنعت VR/AR با سرعت زیادی در حال پیشرفت و توسعه است. هر روز ایده‌­های جالب بیشتر و بیشتری پیشنهاد می­‌شود، اما همه آنها به مرحله اجرا نمی‌­رسند. در اینجا ۳ شرکتی را معرفی می­‌کنیم که به تحقق رویاهای خود بسیار نزدیک هستند.

بنیانگذار: جاناتان والدرن

مبلغ کل بودجه: ۱۱۰ میلیون دلار

استارتاپ DigiLens به شرکت­‌ها کمک می­‌کند تا اطلاعات را از محدودیت­‌های دستگاه­‌های فیزیکی به یک مکان در دسترس و مرتبط مناسب در مقابل شما، نمایش دهد و به شما این امکان را می‌­دهد تا تعامل مؤثرتری با محیط خود داشته باشید.

DigiLens، که در سال ۲۰۰۳ تأسیس شد، در زمینه ساخت سامانه­‌های Head-Up Display-HUD مبتنی بر فناوری موج­بر نوری که در برنامه­‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و گجت­‌های پوشیدنی مورد استفاده قرار می­‌گیرد به یک پیشرو تبدیل شده است. این فناوری که مبتنی بر پلتفرم­‌های اُپتیکی بسیار پیشرفته و فناوری فوتوپلیمر است، با استفاده از نوعی فوتوپلیمر منحصربه‌فرد ارزان و فرآیند تولید چاپ هولوگرافیک بهترین راهکارهای روز را ارائه می­‌دهد.

بنیانگذار: جروم انگل

مبلغ کل بودجه: ۴۷۰ میلیون دلار

نیانتیک یک کمپانی فناوری واقعیت افزوده پیشرو در جهان است که الهام‌بخش سفرهای خلاقانه و هیجان‌انگیز به دنیای واقعی است. محصولات آنها الهام‌بخش کنکاش و پژوهش در فضای باز، ورزش و تمرین و تعامل اجتماعی معنادار هستند.

این شرکت که در ابتدا سال‌ ۲۰۱۰ در گوگل تأسیس شد، با یک گروه از سرمایه‌­گذاران قدرتمند از جمله نینتندو، شرکت پوکمون و شرکای آلپ لوییز در سال ۲۰۱۴ به یک شرکت مستقل تبدیل شدند. بازی­‌های فعلی آنها شامل بازی کنترل جهانی نوآورانه و خلاقانه به نام اینگرس (Ingress) و بازی واقعیت افزوده­ معروف و رکوردشکن یعنی پوکمون ‌گو (Pokémon Go) است.

بازی پوکومون شرکت Niantic در سیلیکون ولی

بنیانگذاران: در دسترس نیست

مبلغ کل بودجه: ۵۹۸.۵ میلیون دلار

یونیتی سازنده پرکاربردترین پلتفرم( RT3D)Real-Time 3D Development در جهان است‌ که ابزارهایی برای ایجاد انواع تجربیات تعاملی دوبعدی(۲D)، سه‌بعدی(۳D)، واقعیت مجازی(VR) و واقعیت افزوده (AR) در اختیار سازندگان محتوا در سرتاسر جهان قرار می­‌دهد.

تیم مهندسی بیش از ۸۰۰ نفره آنها یونیتی را در جدیدترین و پیشرفته‌­ترین حد توسعه نگه­ می­دارند و با شرکایی مانند Magic Leap، Google، Facebook (Meta)، Oculus و Microsoft همکاری می­‌کنند تا پشتیبانی بهینه را برای آخرین نسخه‌­ها و پلتفرم‌­ها ارائه دهند. برنامه­‌های ساخته‌شده با یونیتی در سرتاسر جهان ۲.۷ میلیارد دستگاه را شامل می­‌شوند و در ۱۲‌ماه گذشته بیش از ۲۴ میلیارد بار نصب شده‌­اند.

یکی از استارتاپ‌های برجسته در حوزه VR/AR در سیلیکون ولی، شرکت مجازیا (Virtualia) است. این شرکت به عنوان یک پلتفرم آنلاین برای تجربه واقعیت مجازی و افزوده شده فعالیت می‌کند. مجازیا با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته VR/AR، به کاربران خود امکان می‌دهد تجربه های جدید و متنوعی را در دنیای مجازی و افزوده شده داشته باشند.

استارتاپ دیگری که در حوزه VR/AR فعالیت می‌کند، شرکت ماجیک لند (Magicland) است. این شرکت نیز به عنوان یک پلتفرم آنلاین برای تجربه واقعیت مجازی و افزوده فعالیت می‌کند. ماجیک لند با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته VR/AR، به کاربران خود امکان می‌دهد تجربه های جذاب و خلاقانه را در دنیای مجازی و افزوده داشته باشند.

استارتاپ ویزیون (Vision)

استارتاپ ویزیون (Vision) نیز یکی دیگر از شرکت‌های فعال در حوزه VR/AR است. این شرکت با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته VR/AR، به کاربران خود امکان می‌دهد تجربه های واقعیت مجازی و افزوده را در حوزه های مختلف مانند آموزش، سرگرمی و صنعت ارائه کند. ویزیون با تلاش برای ارائه تجربه های بی نظیر در دنیای مجازی، جایگاه قابل توجهی در بازار VR/AR به دست آورده است.

به طور کلی، استارتاپ‌های حوزه VR/AR در سیلیکون ولی با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و الگوریتم‌های هوش مصنوعی، تجربه های جدید و فوق العاده را در دنیای مجازی و افزوده به کاربران خود ارائه می‌دهند و صنعت تجربه های واقعیت مجازی و افزوده را تغییر داده‌اند.

اشتراک گذاری:
رسانه خبری شبکه رد پالت
رسانه خبری شبکه رد پالت
هدف ما در تحریریه ردپالت آگاهی، اطلاع رسانی و نشر اخبار تخصصی کسب و کارهای مرتبط است. شما هم می توانید به ما بپوندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *