• رد پالت، پالتی برای تمامی کسب و کارها
  • تلفن: 02188283411

انتقاد پریسا تبریز مدیرکل ایرانی گوگل کروم، از رویکرد جدید اپل برای مرورگرها

انتقاد پریسا تبریز مدیرکل ایرانی گوگل کروم، از رویکرد جدید اپل برای مرورگرها

اپل هفته گذشته در پاسخ به قانون بازارهای دیجیتال (DMA) اعلام کرد که نسخه اصلی گوگل کروم و فایرفاکس در اروپا به آیفون می‌آیند. اکنون رئیس ایرانی‌الاصل کروم نظر خود درمورد تغییر اپل را بیان کرده است. «پریسا تبریز»، نایب‌رئیس و مدیر کل ایرانی کروم می‌گوید:

«اپل درمورد پشتیبانی از مرورگر وب یا انتخاب موتور در iOS جدی نیست. استراتژی آن‌ها بیش‌ازحد محدودکننده است و به‌طور معناداری منجر به انتخاب واقعی برای توسعه‌دهندگان مرورگر نمی‌شود.»

او موافقت خود با بیانیه قبلی موزیلا را نشان داده است که در آن گفته شده بود فایرفاکس باید «دو نسخه مجزا از مرورگر خود بسازد و آن‌ها را حفظ کند»؛ با توجه به اینکه موتورهای مرورگر جایگزین فقط در اتحادیه اروپا پشتیبانی می‌شوند.

iOS 17.4 که هم‌اکنون به‌صورت بتا منتشر شده است و نسخه نهایی آن احتمالاً ماه آینده منتشر خواهد شد، به برنامه‌های iOS (تمامی مرورگرها و اپ‌های دارای مرورگر داخلی) اجازه می‌دهد که از موتورهای مرورگر غیر از WebKit در اتحادیه اروپا استفاده کنند. در آیفون، کروم و مایکروسافت اج از مدت‌ها قبل مجبور به استفاده از موتور مرورگر Safari به‌جای Blink بوده‌اند و فایرفاکس نیز نمی‌توانست از موتور Gecko خود بهره ببرد. این امر رقابت درزمینه مرورگرهای موبایل iOS را محدود می‌کند؛ البته لازم به ذکر است که توسعه‌دهندگان باید از اپل مجوزهای لازم را بگیرند. رعایت قوانین مربوط به حریم خصوصی و فاکتورهای امنیتی نیز در این بین حائز اهمیت هستند.

بیوگرافی مختصر پریسا تبریز مدیر ایرانی کروم

بیوگرافی مختصر پریسا تبریز

«پریسا تبریز» که سال ۲۰۰۷ به گوگل پیوست، رهبری یک تیم ۳۰۰ نفره متشکل از هکرها را بر عهده دارد که وظیفه آن‌ها بررسی تهدیدات امنیتی مرتبط با موتور جستجوی گوگل و همین‌طور دیگر محصولات این شرکت، ازجمله مرورگر گوگل کروم است. به او همچنین در گوگل لقب «شاهزاده امنیت» را داده‌اند.

براساس صفحه لینکدین تبریز، او فعالیت حرفه‌ای خود را به‌عنوان یک کارآموز امنیت سایبری در «آزمایشگاه ملی سندیا» آغاز کرده و به‌جز گوگل در سمت‌های دیگری مانند مشاور United States Digital Service و عضوی از سازمان «شورای روابط خارجی» مشغول به کار بوده است.

اشتراک گذاری در:

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *